منو
سبد خرید

مقالات حافظ

مقالات حافظ
-14 %
مقالات حافظ
  • موجودی: موجود
  • مدل: 129944 - 115/8
  • وزن: 1.00kg
950,000 ریال
1,100,000 ریال

مقالات حافظ

نويسنده: حسینعلی هروی
به کوشش : عنایت الله مجیدی
ناشر: كتاب سرا
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 642
اندازه كتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب 

در شعر حافظ جهد بلیغی می بینیم که با لحنی آمیخته به طنز و لطیفه، بلند نظری را به مخاطب خود می آموزد، دشواری های زنده بودن را حقیر جلوه دهد و زندگی را شیرین سازد. چنین است که مردم فارسی زبان هر چه بیشتر در فشار تالمات روحی قرار می گیرند بیشتر به او رو می آورند و ارزش گفته هایش را بهتر درک می کنند و تمرکز حواس یک قوم گرد یک هنرمند نوعی هماهنگی روحی می آفریند.

شناخت حافظ شاید امروز لازمه شناخت انسان ایرانی باشد. از این رو با وجود همه کارها و پژوهش هایی که روی تنها اثر برجای مانده از او-یعنی دیوان حافظ- شده است گویی همچنان راه بلندی در پیش است تا به جوانب مختلف وجود او شناخت و اشراف قابل توجهی پیدا کنیم.

نویسنده منابع متعددی را مورد بررسی قرار داده تا در شرح تک تک ابیات حافظ سخنی محکم بر اساس مستندات مسلم و منابع موثق عرضه کند. از جمله مهم ترین منابع مورد استفاده او می توان به تفسیر قرآن ابوالفتوح رازی، قصص قرآن صدرالدین بلاغی، تاریخ بیهقی، ذهن و زبان حافظ بهاءالدین خرمشاهی، تاریخ حبیب السیر، از کوچه رندان عبدالحسین زرین کوب، تفسیر المیزان علامه طباطبایی، کیمیای سعادت غزالی و... اشاره کرد....

حسینعلی هروی حافظ پژوه، شارح، مترجم و استاد دانشگاه در سال ۱۲۹۷ در گرگان متولد شد. پدربزرگ وی حبیب الله خان سررشته‌دار، عضو محکمه حقوق استرآباد و جد اعلایش حاج شیخ عبدالصمد خان مقصودلو موقرالملک از چهره‌های سرشناس گرگان بودند.او پس از اتمام تحصیلات ابتدائی در گرگان، به تهران رفت و دوره متوسطه را در آنجا گذراند. سپس وارد دانشگاه تهران شد و در رشته زبانهای خارجه در سال ۱۳۲۲ لیسانس گرفت.

او از شاگردان بدیع‌الزمان فروزانفر بوده است.در سال ۱۳۲۴ به عنوان دبیر زبان فرانسه در آموزش و پرورش مشغول به کار شد. او در سال‌های ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۸ رئیس آموزش و پرورش و رئیس فرهنگ شهرستان گناباد بود و به عنوان اولین لیسانسه شاغل به خدمت در گناباد شناخته می‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات