منو
سبد خرید

مقالات ایرانشناسی

مقالات ایرانشناسی
درحال حاضر موجود نمی باشد
مقالات ایرانشناسی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 101974 - 18/6
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 35
0 ریال

مقالات ایرانشناسی

نویسنده: ایرج افشار سیستانی
ناشر: نسل دانش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 570
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب 

شامل مقالات تاریخ ، جغرافیایی ، ادبی ، اجتماعی و...

ایران‌شناسی یا مطالعات ایرانی از شاخه‌های دانش خاورشناسی است و به مجموعه‌ای از مطالعات منظم و علمی وجوه گوناگون تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران اطلاق می‌شود. تاریخ دانش ایران‌شناسی همچون دیگر شاخه‌های خاورشناسی (اسلام‌شناسی، هندشناسی، ترک‌شناسی و مصرشناسی) به تاریخ روابط غرب با شرق (ایران) و از نظر زمانی به پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد و در طول تاریخ، مطالعه و تعریف شرق توسط غرب، با اوج و فرودهایی تا به امروز ادامه می‌یابد.

بسیاری از پژوهشگران، اغراض و اهداف سیاسی کشورهای غربی در پژوهش‌های شرق‌شناسی را مورد نقد قرار داده و به بازنویسی تاریخ و شناخت فرهنگ خود اقدام کرده‌اند. در همین راستا، از ابتدای قرن بیستم، پژوهشگران ایرانی نیز به حوزه مطالعات ایران‌شناسی وارد شدند و در جهت شناخت ایران از منظر درون و خودشناسی تلاش کردند....

ایرج افشار سیستانی در ۲ آبان ۱۳۱۹ در روستای کوشه علیای زابل به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی را از دبستان امیر معزی زاهدان و دوره متوسطه را دردبیرستان ۱۵ بهمن در همان شهر گذراند یک سال نیز در کرمان به تحصیل ادامه داده سپس به تهران رفت و تحصیلات دانشگاهی را تا مقطع دکتری پی گرفت و پس از آن مسئولیت‌های گوناگونی را عهده‌دار شد و پس از بازنشستگی در سال ۱۳۶۱ به تحقیق و تألیف دربارهٔ جغرافیای تاریخی ایران پرداخت. او که در ششمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان برگزیده معرفی شد، دارای ۵۴ عنوان کتاب در ۱۱۸ جلد است و از جمله آنها می‌توان به ایلام و تمدن دیرینه آن، بزرگان سیستان، بلوچستان و تمدن دیرینه آن، پزشکی سنتی مردم ایران و پژوهش در نام شهرهای ایران اشاره کرد.

ایرج افشار سیستانی ایران‌شناس و نویسنده بیش از پنجاه کتاب در زمینه‌های گوناگون مردم‌شناسی، زبان‌شناسی و جغرافیای تاریخی ایران می‌باشد کتاب مقدمه‌ای بر شناخت ایل‌ها، چادرنشینان و طوایف عشایری ایران ایرج افشار سیستانی، در دوره ششم کتاب سال ایران به عنوان کتاب سال برگزیده شد. همچنین بخش مهمی از مطالعات و نوشتارهای وی اختصاص به زادگاهش یعنی سیستان و بلوچستان دارد.

فهرست

راهنمای تلفظ واژه های فارسی
کوه ها ، رودها ، دریاها و دریاچه ها
آغاز زندگی و سابقه تمدن ، آثار باستانی ، مسائل تاریخی و سیاسی
شناخت مناطق
شناخت اقوام ، عشایر و ایل ها
فرهنگ مردم
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات