مقالات ایرانشناسی

مقالات ایرانشناسی

نویسنده: ایرج افشار سیستانی
ناشر: نسل دانش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 570
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب 

شامل مقالات تاریخ ، جغرافیایی ، ادبی ، اجتماعی و...

ایران‌شناسی یا مطالعات ایرانی از شاخه‌های دانش خاورشناسی است و به مجموعه‌ای از مطالعات منظم و علمی وجوه گوناگون تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران اطلاق می‌شود. تاریخ دانش ایران‌شناسی همچون دیگر شاخه‌های خاورشناسی (اسلام‌شناسی، هندشناسی، ترک‌شناسی و مصرشناسی) به تاریخ روابط غرب با شرق (ایران) و از نظر زمانی به پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد و در طول تاریخ، مطالعه و تعریف شرق توسط غرب، با اوج و فرودهایی تا به امروز ادامه می‌یابد.

بسیاری از پژوهشگران، اغراض و اهداف سیاسی کشورهای غربی در پژوهش‌های شرق‌شناسی را مورد نقد قرار داده و به بازنویسی تاریخ و شناخت فرهنگ خود اقدام کرده‌اند. در همین راستا، از ابتدای قرن بیستم، پژوهشگران ایرانی نیز به حوزه مطالعات ایران‌شناسی وارد شدند و در جهت شناخت ایران از منظر درون و خودشناسی تلاش کردند....

ایرج افشار سیستانی در ۲ آبان ۱۳۱۹ در روستای کوشه علیای زابل به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی را از دبستان امیر معزی زاهدان و دوره متوسطه را دردبیرستان ۱۵ بهمن در همان شهر گذراند یک سال نیز در کرمان به تحصیل ادامه داده سپس به تهران رفت و تحصیلات دانشگاهی را تا مقطع دکتری پی گرفت و پس از آن مسئولیت‌های گوناگونی را عهده‌دار شد و پس از بازنشستگی در سال ۱۳۶۱ به تحقیق و تألیف دربارهٔ جغرافیای تاریخی ایران پرداخت. او که در ششمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان برگزیده معرفی شد، دارای ۵۴ عنوان کتاب در ۱۱۸ جلد است و از جمله آنها می‌توان به ایلام و تمدن دیرینه آن، بزرگان سیستان، بلوچستان و تمدن دیرینه آن، پزشکی سنتی مردم ایران و پژوهش در نام شهرهای ایران اشاره کرد.

ایرج افشار سیستانی ایران‌شناس و نویسنده بیش از پنجاه کتاب در زمینه‌های گوناگون مردم‌شناسی، زبان‌شناسی و جغرافیای تاریخی ایران می‌باشد کتاب مقدمه‌ای بر شناخت ایل‌ها، چادرنشینان و طوایف عشایری ایران ایرج افشار سیستانی، در دوره ششم کتاب سال ایران به عنوان کتاب سال برگزیده شد. همچنین بخش مهمی از مطالعات و نوشتارهای وی اختصاص به زادگاهش یعنی سیستان و بلوچستان دارد.

فهرست

راهنمای تلفظ واژه های فارسی
کوه ها ، رودها ، دریاها و دریاچه ها
آغاز زندگی و سابقه تمدن ، آثار باستانی ، مسائل تاریخی و سیاسی
شناخت مناطق
شناخت اقوام ، عشایر و ایل ها
فرهنگ مردم
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مقالات ایرانشناسی

  • ناشر: نسل دانش
  • کد کتاب: 101974 - 18/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 350,000ریال

برچسب ها: ایرج افشار سیستانی, مقالات تاریخی, مقالات ادبی, مقالات فرهنگی, مقالات اجتماعی, ایرانشناسی, ایران شناسی, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ فرهنگی ایران, آثار باستانی ایران, جغرافیای تاریخی ایران, تاریخ تمدن ایران, کتاب مقالات ایرانشناسی