کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
منتخب التواریخ

منتخب التواریخ

نویسنده: عبدالقادر بداوی
تصحیح و مقدمه : احمدعلی صاحب , توفیق ه. سبحانی

ناشر: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب 

جلد اول : غزنویان تا انتهای گورکانیان

کتاب ، یکی از آثار مهم دوره اسلامی هند است . مولف از رجال برجسته عهد جلال‌الدین اکبر، پادشاه تیموری هند ( 963 1014ه.ق) بود .کتاب حاضر در سه جلد فراهم آمده است .بداونی اثر خود را با حمد خدا، نعت رسول (ص) و منقبت خلفای راشدین آغاز می‌کند . سپس مطالبی درباره فواید علم تاریخ خاطر نشان کرده آن گاه انگیزه خود را از نوشتن این اثر، نیز روش کار خود را توضیح می‌دهد .او تاریخ را از دوره غزنویان آغاز کرده پادشاهان هند را در 10طبقه تاریخی بررسی می‌کند و سرانجام، اثر خود را در سال 1004ه‌.ق به پایان می‌برد.

مؤلف كتاب را پنهانى نوشته است و كسى تا ده سال پس از مرگ اكبر؛ يعنى تا سال 1024ق از آن كتاب آگاهى نداشته است. خانى‌خان، مؤلف منتخب‌اللباب مى‌نويسد كه كتاب نخستين بار در دهمين سال سلطنت جهانگير در دسترس قرار گرفت؛ اما به سبب لحن تند آن توقيف شد. بخش اعظم منتخب التواريخ، منتخبى از طبقات الكبرى است، به اضافه‌ى اطلاعاتى كه بداؤنى از ديگر كتب تاريخى، نظير تاريخ مبارک شاهى تألیف مبارک مروزى، نظام‌التواريخ تألیف قاضى بيضاوى، لب‌التواريخ تألیف يحيى قزوينى و برخى مطالب جزئى است كه خود بر آن‌ها افزوده است. البته در دوره سورى (0947-962ق) و دوره‌ى اكبر (963-1004ق) كه سال وفات مؤلف است، عبدالقادر از مشاهدات، يادداشت‌ها و خاطرات شخصى بهره برده است.

ارزشمندترين بخش كتاب، طبقه نهم و دهم آن است كه مؤلف خود شاهد و ناظر حوادثى بوده كه آن‌ها را به رشته‌ى تحرير درآورده است. اين دو بخش به تنهايى بيش از نصف حجم كتاب را به خود اختصاص داده‌اند. به ويژه حوادث دوران اكبر كه خود مجلدى جداگانه(جلد دوم) است. از آن جا كه عبدالقادر از نديمان و نزديكان اكبرشاه بود و در دستگاه او اعتبار و با بزرگان عصر خود آشنايى داشت، نوشته‌هاى او از نظر تاريخى اهميت فراوانى پيدا كرده است. در پایان این جلد فهرست آیات، فهرست احادیث و عبارات عربی، واژه‌نامه و فهرست عام درج شده است .

فهرست

طبقه اول: تاريخ هند در دوره‌ى غزنويان از سبک تگين تا خسرو ملك (367-582ق).
طبقه دوم: تاريخ غوريان از غياث‌الدين محمد تا قتل معزالدين محمد غورى(552-602ق).
طبقه سوم: تاريخ مماليك (غلامان) از قطب‌الدين ابيك تا عزل شمس‌الدين كيكاوس(602-689ق).
طبقه چهارم: تاريخ خلجيان از جلال‌الدين خلجى تا قتل مبارک خلجى(689-720ق).
طبقه پنجم: تاريخ تغلقيان از سلطان غياث‌الدين تغلق تا سلطان محمود تغلق(720-817ق).
طبقه ششم: تاريخ سادات از سيد خضرخان تا سيد علاءالدين (817-855ق).
طبقه هفتم: تاريخ لوديان از بهلول لودى تا قتل ابراهيم لودى (855-932ق).
طبقه هشتم: تاريخ تيموريان دوره‌ى اول از بابر تا اخراج همايون از دهلى (932-947ق).
طبقه نهم: تاريخ سوريان از تسلط شيرخان سورى بر دهلى تا سقوط سوريان (947-962ق).
طبقه دهم: تاريخ گوركانيان دوره دوم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

منتخب التواریخ

  • 0ریال

برچسب ها: عبدالقادر بداوی, مقالات تاریخی, تاریخ هند, تاریخ اسلام, اسلام در هند, غزنویان, گورکانیان, تیموریان, ایران و هند, کتاب منتخب التواریخ