مقالات اولین هم اندیشی سینما و ادبیات

مقالات اولین هم اندیشی سینما و ادبیات

نویسنده: محمود اربابی
ناشر: موسسه تالیف ، ترجمه و نشر آثار هنری متن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 120
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

سینما، که در ذیل هنرهای نسبتا نوین محسوب می‌شود، به دلیل نو بودن و این که اغلب دارای زوایای خطی و ادبی است. از هنرهایی به شمار می‌رود که بیش از دیگر هنرها با ادبیات ارتباط داشته است. میزان فیلم‌هایی که از ادبیات اقتباس کرده‌اند چنان گسترده است که می‌توان گفت چنان که این تعامل هم انجام نمی‌گرفت، وضعیت سینمای امروز متفاوت بود.

سینما به خوبی توانسته است از انواع گونه‌های ادبی هم چون حماسی، تغزلی و طنزی و طی سبک‌ها و حکایت ادبی استفاده کند. گاهی نیز خود ادبیات یا ادیبان و شاعران، موضوع سینما بوده‌اند. امروزه ادبیات و سینما در ایران تعاملی واقعی و دوسویه شده‌اند، زیرا ادبیات نیز به اقتباس و بهره‌گیری از سینما می‌پردازد. بسیاری از فیلم‌ها موضوع اصلی ادبیات شده‌اند.

کتاب حاضر حاوی مقالات نخستین هم‌اندیشی سینما و ادبیات است که به وسیلۀ معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر و با همکاری دانشکدۀ صدا و سینما در روز 15 و 16 آبان ماه 1384 در تهران برگزار گردیده است. در این هم‌اندیشی محورهای متفاوتی از تعامل سینما و ادبیات بررسی گردیده است.

فهرست

تصویر و توصیف‌ سینمایی در شعرهای کلاسیک پارسی
اقتباس دینی از قرآن کریم
روایت سینمایی؛ روایت ادبی، نقدی بر نگره‌های فرمالیستی
چگونگی حضور ادبیات در ساختار سینما با توجه به ساختار ادبی سینمای ایران
زمان و زمان‌بندی: فیلم و ادبیات
اقتباس: راه طی شده، مسیر پیش رو
موانع گفت و گوی سینما و ادبیات در ایران

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مقالات اولین هم اندیشی سینما و ادبیات

  • 180,000ریال
  • 150,000ریال

برچسب ها: محمود اربابی, جامعه شناسی هنر, مقالات هنری, روانشناسی هنر, هنر تخیلی, هنرهای تجسمی, سینما, فیلم, فیلم و سینما, کتاب مقالات اولین هم اندیشی سینما و ادبیات