کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
مقالاتی در تاریخ زیدیه و امامیه

مقالاتی در تاریخ زیدیه و امامیه

نویسنده: محمدکاظم رحمتی
ناشر: بصیرت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 270
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مطالعه درباره فرق اسلامی در ایران سده های میانه، علی رغم وجود منابع فراوان، کمتر مورد توجه قرار گرفته است و البته بی توجهی به چنین موضوعاتی بیشتر به نظام آ»وزشی باز می گردد که تنها به تاریخ تحولات سیاسی تاکید می شود و این باعث مغفول واقع شدن بخش اعظمی از تاریخ فرهنگی ما، یعنی تحولات فکری شده است.

از این رو مقالات مندرج در این مجموعه که نگاهی تاریخی به مسائل کلامی دارد ، از این رو مقالات مندرج در این مجموعه که نگاهی تاریخی به مسائل کلامی دارد اساسا با چنین دغدغه ای تالیف شده اند. در این مجموعه مقالاتی در باب زیدیه و شیغعه امامیه آمده است که برخی تالیف و برخی ترجمه اند و در کنار مجموعه مقالات دیگر نویسنده یبا نام فرقه های اسلامی ایران در سده های میانه قرار می گیرد.

بخش نخست کتاب، بحثهایی درباره یکی از جریانهای مهم در خراسان و مناطق دیلمان یعنی حرکت زیدیه است که شامل مقالاتی چون ابوطالب هارونی و کتاب الدعامه فی تثبیت الامامه، نکاتی درباره رساله‏ ای کهن در باب اعجاز قرآن، نسخه‏ های نیشابوری نهج ‏البلاغه، دو کتاب کهن زیدی از عالمی ایرانی، بازمانده ‏هایی از کتاب الزواجر و المواعظ و تفسیر ابو الجارود زیاد بن منظر است.

بخش امامیه اما شامل چند مقاله ترجمه ‏ای است درباره برخی مسائل مورد منازعه و با اهمیت در تاریخ تشیع. دو مقاله نخست بحثی درباره مسئله تحریف قرآن است و مقاله بعدی نیز تحقیقی درباره نخستین کاربردهای اصطلاح اثنی عشریه در تاریخ تشیع را شامل می‏شود. آخرین مقاله بخش تشیع، بررسی نخستین مدون های حدیثی امامیه است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مقالاتی در تاریخ زیدیه و امامیه

  • ناشر: بصیرت
  • کد کتاب: 106141 - 1/4
  • موجودی: در انبار
  • 45,000ریال

برچسب ها: محمدکاظم رحمتی, فرق اسلام, فرق شیعه, تاریخ اسلام, تاریخ شیعه, زیدیه, امامیه, کتاب مقالاتی در تاریخ زیدیه و امامیه