منو
سبد خرید

مفهوم آزادی از دیدگاه مسلمانان

مفهوم آزادی از دیدگاه مسلمانان
-15 %
مفهوم آزادی از دیدگاه مسلمانان
  • موجودی: موجود
  • مدل: 138754 - 110/6
  • وزن: 0.30kg
255,000 ریال
300,000 ریال

مفهوم آزادی از دیدگاه مسلمانان

نویسنده: فرانس روزنتال
مترجم : منصور میراحمدی
ناشر: بوستان کتاب قم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 224
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

کتاب «مفهوم آزادی از دیدگاه مسلمانان» اثر فرانس روزنتال از جمله آثاری است که سعی دارد مفهوم آزادی را در جامعه اسلامی و از دیدگاه اندیشمندان مسلمان ارایه کند. نویسنده در این کتاب با مراجعه به آثار و منابع متعدد تلاش می کند مفهوم آزادی را از دیدگاه مسلمانان در سطوح مختلف فلسفی، حقوقی، فقهی، جامعه شناسی، سیاسی و عرفانی بررسی کند. فراوانی منابع ارجاعی و دقت در استناد اقوال و آراء و استنباط نتایج و دیدگاه های مختلف درباره مفهوم آزادی از جمله امتیازات این کتاب است.

 در بررسی شیوهء مؤلف باید گفت گرچه او به منابع فراوانی مراجعه کرده و گاه‌ میزان پی‌نوشت‌ها با اصل نوشته برابری می‌کند،از آنجا که به خوبی با جو علمی‌ مسلمانان آشنایی نداشته،نوشته او نقایصی را داراست؛برای نمونه،در بحث‌ مطرح شده،سخنی از بداهت برخی اصطلاحات و یا واژه‌ها به میان نیامده است؛چه‌ اینکه فقهاء و دیگر دانشمندان اسلامی در کتب خود واژه‌ها و اصطلاحات بدیهی را تعریف نمی‌کنند،هرچند آن واژه فنی و اساسی باشد و از طرف دیگر،در ارجاعات‌ مؤلف محترم غالبا بلکه همیشه به دانشمندان اهل تسنن ارجاع می‌دهد و گویا از استفاده از نظریات فقهاء و دیگر دانشمندان شیعی غافل مانده است و این داستان‌ تأسف‌بار بسیاری از تحقیقات و فعالیت‌های علمی و حتی کتابخانه‌ها و مراکز علمی در کل جهان است که عمدا و یا سهوا خود را از نتایج تحقیقات و تلاش‌های علمی‌ دانشمندان شیعی محروم کرده‌اند.

وی در فصل نخست با اشاره به تاریخچه مفهوم آزادی و تفکیک سطوح مختلف آن، نوعی تفاوت زبان‌شناختی در واژگان اسلامی را یادآور می‌شود .در فصل دوم، ریشه این واژه را در زبان‌های عبری، سریانی، کلدانی، سامی، فارسی و به ویژه عربی پی‌کاوی نموده، تحولات و تطورات آن مفهوم را دنبال می‌کند .در فصل سوم، تعریف آزادی از منظر مسلمانان بیان شده و فصول بعدی به این مطالب اختصاص یافته است : ابعاد جامعه شناختی و حقوقی مفهوم آزادی، نظریات فلسفی درباره آزادی و نکته پایانی .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات