مفاهیم مکانیک ؛ جلد دوم

مفاهیم مکانیک 

نویسنده: فرید شهریاری
ناشر: آینده سازان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 326
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 8

 کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 
 

طرح جامع آموزش مکانیک پیش دانشگاهی

حرکت در فیزیک دکارت امری کاملاً تعیین کننده است . همه آنچه درجسم وجود دارد امتداد است , و تنها طریق برای اینکه جسمی از جسم دگر قابل تفکیک جلوه کند , حرکت است . بدین ترتیب , آنچه باعث تعیّن اندازه و شکل اجسام منفرد می گردد حرکت است و بدینسان حرکت , محوری ترین اصل تبیینی در فیزیک دکارت است .

باید توجه داشت که نظریه هندسی جسم به عنوان امتداد , ذاتاً جهانی ایستا را بر ما عرضه می دارد . اما واضح است که حرکت یک واقعیت است , و ماهیت آن را باید بررسی کرد . با این همه , ما باید فقط حرکت مکانی را بررسی کنیم . زیرا دکارت تصریح می کند که هیچ نوع دیگری از حرکت برای او قابل تصور نیست.

در عرف عام , حرکت " عملی است که با آن جسمی ازمکانی به مکانی دیگر عبور میکند " و در مورد یک جسم مفروض می توانیم بگوییم که این جسم , بر حسب نقاط مرجعی که اختیار میکنیم , در عین حال هم متحرک است و هم غیر متحرک . کسی که کشتی متحرکی سوار است نسبت به ساحلی که آن را ترک گفته است متحرک است , ولی در عین حال نسبت به اجزاء کشتی در حالت سکون است ."

حرکت به معنای اخص عبارت است از " انتقال یک جزء ماده یا یک جسم از مجاورت اجسامی که در تماس مستقیم با آن اند . و ما آنها را در حال سکون تلقی میکنیم , به مجاورت اجسام دیگر " . در این تعریف تعبیرات " جزء ماده " و " جسم " را باید به معنای چیزی گرفت که در معرض حرکت انتقالی واقع می شود , ولو اینکه مرکب از اجزاء کثیری باشد که دارای حرکات خاص خویش اند و کلمه " حرکت انتقالی " را باید مبین این معنی دانست که حرکت در جسم مادی است و نه در فاعلی که آن را حرکت می دهد . حرکت و سکون صرفاً حالات مختلف یک جسم اند . به علاوه تعریف حرکت به عنوان حرکت انتقالی جسمی از مجاورت اجسام دیگر متضمن این معنی است که شیء متحرک فقط یک حرکت می تواند داشته باشد ؛ در حالی که اگر از کلمه " مکان " استفاده می شد , می توانستیم به یک جسم واحد حرکات متعددی نسبت دهیم , زیرا مکان را میتوان نسبت به نقاط مرجع متفاوتی لحاظ کرد . بالاخره در تعریف , کلمات " و ما آنها را در حالت سکون تلقی میکنیم " معنای کلمات " اجسامی که در تماس مستقیم با آن اند " را محدود میکند.

فهرست

هربخش به چند قسمت تقسیم شده است. هر قسمت شامل تشریح مباحث مکانیک مقدماتی و تعدادی نمونه حل شده (مسئله و تست) است. 
بخش اول: حرکت بر روی خط راست 
بخش دوم: دینامیک ذره 
بخش سوم: هیدرواستاتیک 
بخش چهارم: حرکت در صفحه 
بخش پنجم: کار، انرژی و اندازه حرکت 
بخش ششم: دینامیک دوران جسم صلب

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مفاهیم مکانیک ؛ جلد دوم

  • کد کتاب: 63540 - 114/2
  • موجودی: در انبار
  • 50,000ریال

برچسب ها: فرید شهریاری, مکانیک, فیزیک, کمک آموزشی, دانشگاهی, درسی, کتاب مفاهیم مکانیک