كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
مفاهیم سیاسی و اجتماعی در شعر مشروطیت

مفاهیم سیاسی و اجتماعی در شعر مشروطیت

نویسنده: حجت الله اصیل
ناشر: کویر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کتاب به بررسی اندیشه و اشعار 9 شاعر از جمله :ایرج میرزا، عارف قزوینی، بهار، لاهوتی، فرخی‌یزدی، ادیب‌الممالک فراهانی، حسینی و عشقی می پردازد.

در این اثر شش مفهوم آزادی، ناسیونالیسم، مشروطیت، حقوق زن، تجدد و اختلاف طبقاتی در اندیشه این شاعران مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این بررسی فاقد هرگونه رویکرد جانبدارانه است و یک بررسی بی‌طرفانه و تحقیق را ارایه می‌کند.

نویسنده کتاب می گوید : تمامی شاعران دوران مشروطیت را روشنفکران آن دوره برشمرد که شعر را از دریچه سنتی نمی‌گریستند، بلکه آن را ابزاری برای بیان اندیشه‌هایشان در دنیای مدرن قلمداد می‌کردند. بنابراین، شعر مشروطه، بازتاب اندیشه روشنفکران آن دوره است.

حجت اصیل موضوع اختلاف طبقاتی را از مسایلی برمی شمارد که برای نخستین بار در شعر مشروطه رخ نمود و می افزاید: موضع‌گیری شاعران این دوره با شاعران سنتی نظیر سعدی متفاوت بود. آنان دیگران را به کمک به محرومان توصیه می‌کردند، اما شاعران مشروطه با تاثیر از اندیشه چپ، از زبان فقیران مدعی سخن می‌گفتند که در برابر اغنیا صف‌آرایی کرده بودند.

مولف ادامه می دهد مشروطیت در اندیشه و دیدگاه اجتماع، روشنفکران و شاعران تاثیرگذار بود. شاعران این دوره دیگر در پی مفاهیم سنتی نظیر کمند گیسو و خط و خال ابرو نبودند، بلکه آزادی، استبداد و نان مردم به دغدغه آنها تبدیل شده بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مفاهیم سیاسی و اجتماعی در شعر مشروطیت

  • ناشر: کویر
  • کد کتاب: 108590 - 96/5
  • موجودی: در انبار
  • 270,000ریال
  • 235,000ریال

برچسب ها: حجت الله اصیل, شاعران ایرانی, مشروطه, تاریخ ادبیات ایران, شعر سیاسی, کتاب مفاهیم سیاسی و اجتماعی در شعر مشروطیت