منو
سبد خرید

مفاخر و مشاهیر ایران ؛ دو جلدی

مفاخر و مشاهیر ایران ؛ دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
مفاخر و مشاهیر ایران ؛ دو جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 91957
  • وزن: 1.70kg
  • SKU: 37797
  • UPC: 120
0 ریال

مفاخر و مشاهیر ایران ؛ دو جلدی

نویسنده: فرید قاسملو - علیرضا توکلی
ناشر: طاهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 885
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

قرن اول تا ششم ، قرن هفتم تا سیزدهم

هدف کتاب آشنایی بیشتر مردم با دانشمندان و اسطوره‌های ملی خود در طول سیزده قرن گذشته است. علاوه بر معرفی فرهیختگان در آن به تحولات سیاسی ، اجتماعی و اختراعات و اکتشافات اندیشمندان نیز پرداخته شده است. این دانشمندان به دور از امکانات و تکنولوزی امروزی تنها با تفکر و اندیشه توانستند بسیاری از گنجینه‌های فرهنگی و با ارزشی را که هم‌اکنون در اختیار ماست را خلق و کشف نمایند. آنها با عشق به وطن و تکیه بر فرهنگ و عرفان اسلامی مشکلات و موانع بزرگ را تحمل کرده و به اهداف مقدسشان دست یافتند. در این راستا مجبور بودند تا با محدویت‌های اعمال شده از طرف سلاطین زمان مدارا کرده وبا تعقل راه رابرای آیندگان هموار نمایند.

این اثر در قرن اول و دوم به بیوگرافی و وضعیت سیاسی اجتماعی سلمان فارسی و ابومسلم خراسانی پرادخته است.
در قرن سوم از ابن خرداد به مولف کتاب المسالک و الممالک که به تشویق یکی از درباریان عباسی نوشت است و از خوارزمی ، ابن ربن طبری ، یعقوب لیت ، حبش حاسب و شاه اسماعیل سامانی یاد می‌کند.

در قرن چهارم به زندگی شاعران و دانشمندانی چون فارابی ، رودکی ، نیریزی ، ابن بابویه ، منصور حلاج ، بوزجانی ، زکریای رازی ، جریر طبری ، اصطخری ، بلخی ، کلینی ، بلعمی پرداخته شده است.
در فصل چهارم کتاب اشاره‌ای به وضعیت اجتماعی سیاسی اندیشمندان نامدار ایرانی قرن پنجم شده است که از جمله آنها می‌توان ابن‌سینا ، ابوریحان بیرونی ، خواجه عبدالله انصاری ، سجزی ، منوچهری دامغانی ، فردوسی ، عنصر المعالی ، ابوالفضل بیهقی ، ابوسعید ابوالخیر و نظام الملک طوسی نام برد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات