معناسازی ؛ استنتاج و بلاغت در تفسیر سینما

معناسازی ؛ استنتاج و بلاغت در تفسیر سینما

نویسنده: دیوید بردول
مترجم: شاپور عظیمی
ناشر: موسسه تالیف ، ترجمه و نشر آثار هنری متن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 423
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

موضوع این کتاب، تشریح چگونگی نقد و تفسیر فیلم به صورت تحلیلی است. اثر حاضر، با هدف زمینه‌یابی پرداخت تفسیری و تشریح چگونگی شکل‌گیری یک نهاد در قالب اندیشه و گفتار تدوین شده است. نگارنده در این نوشتار با تأکید بر این موضوع که «نقد، صنعتی کاربردی و بلاغی است» می‌کوشد، بحث‌‌هایی را در چارچوب هرمنوتیک یا تأمّلات «ویتگنشتاینی» دربارة روش‌ خوانش فیلم مطرح کرده و اشاره‌هایی نیز به مباحثة منتقدانه در تمامی هنرها داشته باشد.

ديويد بردول نويسنده كتاب «معنا‌سازی» يكي از شناخته ‌شده ترين نظريه ‌پردازان سينما است كه پيش از اين كتاب ‌هاي «روايت در فيلم داستانی»،‌ «هنر سينما و تاريخ سينما»ی او به فارسي ترجمه شده است. تازه ترين كتاب بردول كه ترجمه فارسي اش منتشر شده «معناسازی» است كه برخي آن را پر سر و صدا‌ترين اثر او دانسته‌اند. اين كتاب، هم زمان، تاريخ نقد فيلم، تحليل چگونگي تفسير منتقدان فيلم و نظريه ای جايگزين درباره پاره اي برنامه های تحقيقی است. به جز چند بخش جدلی، اين كتاب در پی زمينه يابی پرداخت تفسيری با حس كنجكاوی آرام يك شارح علمي است .

بردول در این کتاب سعی کرده پيشداوری نكند. او شرح داده چگونه يك نهاد شكل می گيرد و انديشه و گفتار را به اعضای خود تحميل می كند وچگونه اعضای اين نهاد معضلات جاری را با ارائه گفتمانی پذيرفتنی رفع می كنند. تلاش بردول در اين كتاب اين است كه مشخص کند ما چگونه فيلم ها را تفسير می كنيم. كتاب در ابتدا تاريخ تفسير فيلم را شرح می دهد. بخش دوم كتاب سعی دارد به اين پرسش پاسخ دهد كه تفسير چگونه عمل می کند.

بردول در كتاب معناسازي به اين می پردازد كه معنا در واقع از طريق فرايندی ساختار‌مند، ساخته می شود. او می گويد منتقدان استنتاج ها را تقويت كرده و سپس توان های متقاعد‌كننده زبان را گسترش می دهند تا به نتايجی برسند كه درون يك نهاد انتقادی، مجاز شمرده می شوند. واپسين بخش كتاب مجادله برانگيز است. چرا كه نويسنده معتقد است منتقدان اكنون در پرداختن به چنين مهارت هايی حرفه‌ای شده‌اند و ديگر موقعش رسيده كه به ترويج مهارت‌ های ديگری بپردازند، خصوصاً آن هايی كه سبك و فرم فيلم را به دقت مورد بررسی قرار می دهند. بردول سرانجام می خواهد به خوانندگان كتابش بگويد كه تفسير فيلم به امر ساده ای بدل شده اما تحليل فيلم هم چنان امر دشواری باقی مانده است. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

معناسازی ؛ استنتاج و بلاغت در تفسیر سینما

  • 380,000ریال
  • 320,000ریال

برچسب ها: دیوید بردول, شاپور عظیمی, سینما, نقد سینمایی, فلسفه هنر, فلسفه سینما, نقد فیلم, فیلم و سینما, کتاب معناسازی ؛ استنتاج و بلاغت در تفسیر سینما