معماهای سیاسی در ایران دوران انقلاب و بعد از انقلاب ؛ جلد سوم

معماهای سیاسی در ایران دوران انقلاب و بعد از انقلاب

نویسنده: داوود علی بابایی
ناشر: امید فردا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 521
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

از حمله عراق به ایران تا اعدام صادق قطب زاده

صادق قطب زاده یکی از عجیب ترین چهره های تاریخ معاصر محسوب می شود. مردی که در ماه های پیش و پس از انقلاب بعنوان یکی از چهره های مهم انقلابی و یکی از مسئولین طراز اول و در حلقه نزدیکان آیت الله خمینی محسوب می شد اما سالها بعد تصویر وی از میان اسناد و آثار بجا مانده از آن دوران حذف می شد.

اینکه چطور قطب زاده از یک انقلابی تبدیل به یک خائن و کودتاچی تبدیل می شود ، هنوز برای خیلی از مردم و حتی کارشناسان تاریخی معماست.

۳۴ سال پیش در چنین روزی وزیر امورخارجه دولت موقت و رییس رادیو تلوزیون ملی به جرم «توطئه علیه نظام و اقدام به تلاش جهت براندازی» پس از محاکمه ای پرتب و تاب اعدام شد.

انقلاب مانند سیلی خروشان است که پس از جاری شدن همه چیز را باخود می برد. مهم نیست چقدر خائن و چقدر خادم بوده باشید، در هر صورت امکان ندارد در متن این سیل بمانید و  خیس نشوید. انقلاب اسلامی هم از این قاعده مستثنی نبود. آنچه بر سر قطب زاده آمد ناشی از همین مسئله بود.

در سال های دهه شصت جمهوری اسلامی حکومتی نوپا بود که مسئولان طراز اول آن سخت درگیر چالشهای امنیتی دشمنان داخلی و خارجی بودند. بسیاری از چیزهایی که امروز اموری عادی تلقی می شود ، آنزمان خط قرمزی غیرقابل تغییر محسوب شد. نگرانی مسئولان و مردم که بسیار همدل و همزبان بودند حراست از انقلاب ، امنیت و تمامیت ارضی کشور بود و در  این راه باهیچ کس تعارف نداشتند؛ حتی صادق قطب زاده و آیت الله شریعتمداری!

صادق قطب زاده در چهارمین روز اسفندماه سال ۱۳۱۴ در خانواده ای نسبتا مرفه بدنیا آمد. پدر وی تاجر و فروشنده چوب بود. خانواده صادق علاوه بر وی یک پسر و یک دختر دیگر نیز داشتند.

فرزند تاجر اصفهانی تحصیلات ابتدایی را در دارالفنون سپری کرد و ۵ سال پس از کودتای ۲۸ مرداد برای تحصیل به امریکا رفت.

در زمان کودتا صادق جوانکی خام بود که تازه پشت لبش سبز شده بود مثل بسیاری از همسالان خود می خواست دنیا را عوض کند. این جوانک بیست ساله از بگیروببندهای کودتا سر ِ سالم به در برد، اما به هرحال تب و تاب ناشی از این اتفاق و ترسی که از پی بگیروببندهای پس از کودتا در دل مردم افتاده بود باعث شد خانواده وی کاری را بکنند که بسیاری از خانواده های ثروتمند آندوران انجام می دادند. تا فرزندشان را ازخطر قربانی شدن در دستگاه امنیتی رژیم طاغوت حفظ کنند ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

معماهای سیاسی در ایران دوران انقلاب و بعد از انقلاب ؛ جلد سوم

  • 450,000ریال
  • 405,000ریال

برچسب ها: داوود علی بابایی, تاریخ سیاسی ایران, انقلاب اسلامی, کتاب معماهای سیاسی در ایران دوران انقلاب و بعد از انقلاب