منو
سبد خرید

معماری معاصر مساجد

معماری معاصر مساجد
معماری معاصر مساجد
  • موجودی: موجود
  • مدل: 107394 - 36/6
  • وزن: 1.40kg
800,000 ریال

معماری معاصر مساجد

نویسنده: محمدحسین احمدی شلمانی
ناشر: فرهیختگان دانشگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 444
اندازه کتاب: خشتی سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - برخی گلاسه و رنگی

همراه با لوح فشرده

معماری در جهان اسلام از لحاظ تاریخی اولین هنری به‌شمار می‌آید که توانست خود را با مفاهیم اسلامی سازگار نموده، از طرف مسلمانان مورد استقبال قرار گیرد. معماری اسلامی به عنوان یکی از موفق‌ترین شیوه‌های معماری در تاریخ معماری جهان قابل بازشناسی است. در یک نگاه جامع نگر می‌توان پیوس تاری ارزشمند و پویا را در بناهای اسلامی بازشناسی کرد که موجب شده تمامی آن‌ها در قالبی واحد با عنوان معماری اسلامی در کنار یکدیگر قرار گیرند.

پس از شکست ایرانیان از اعراب در پی حمله اعراب به ایران، معماری ساسانی مصادره شد و بعنوان معماری اسلامی به دنیا معرفی گشت.

در معماری کاخ‌ها، آتشکده‌ها، کاروانسراها و دژها از امضاهای ایرانی بسیار زیادی همانند سردرهای مهرابه‌ای و گنبدها و طاق‌ها استفاده می‌شد که پس از فروپاشی شاهنشاهی ساسانی به دست اعراب مسلمان، همگی این امضا ها به نام اسلام مصادره گشتند. نمونه بارز آن کاروانسرای دیرگچین است که ۳۳۰ سال پیش از زادروز محمد به دست اردشیر یکم ساسانی بنا شده‌بود.

همان گونه که از نام بر می‌آید این گونه از معماری شامل معماری گستره‌ای از جهان می‌شود که ما با عنوان جهان اسلام می‌شناسیم. معماری این کشورها تحت تأثیر ایدئولوژی اسلام در طول زمانی مشخص قرار گرفته و به همین خاطر دارای برخی ویژگی‌های مشترک شدند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات