منو
سبد خرید

معماری زبان

معماری زبان
-26 %
معماری زبان
  • موجودی: موجود
  • مدل: 103820 - 24/4
  • وزن: 0.20kg
119,000 ریال
160,000 ریال

معماری زبان

نویسنده: نوآم چامسکی
مترجم: محمد فرخی یکتا
ناشر: روزبهان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 122
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

کیفیت: در حد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

کتاب حاضر شامل سخنرانی نوآم چامسکی در دانشگاه دهلی است. او در ژانویه ۱۹۹۶ به دعوت دانشگاه دهلی در آن دانشگاه حضور یافت تا در جمع دانشجویان و اساتید سخنرانی کند. سلسله سخنرانی ‌های چند روزه غالباً پیرامون اندیشه‌های سیاسی وی‌ بود، اما تنها یک روز از این برنامه به مسئله زبان اختصاص داشت و در همین روز بود که محتوای کتاب حاضر شکل گرفت.

«معماری زبان» عنوان اثری است که متنی ساده از مفاهیم زبان و برنامه کمینه‌گرا را ارایه کرده، در نهایت به پرسش و پاسخ‌هایی درباره چالش‌های جهان معاصر ختم میشود.این متن برخلاف دیگر متون این فیلسوف زبان‌شناس که برای عموم مردم دشوار و غیر قابل فهم است، با زبانی ساده بیان شده است.چامسکی در این سخنرانی با ساده‌ترین زبان ممکن مفاهیم زبان‌شناسی را به طور عام توضیح میدهد و سپس برنامه کمینه‌گرا را که جلوه امروزی زبان‌شناسی محسوب میشود، برای مخاطبان عام شرح داده است.

ریشه‌های فلسفی مطالعه زبان، مروری بر تاریخ زبان‌ شناسی نوین، شرح آخرین نگرش‌های غالب در این رشته، تعاملات میان‌رشته‌ای و ارتباط زبان‌شناسی با سایر حوزه‌های فکری، نقد و چالش وضع کنونی دانش بشری از جمله عناوینی هستند که درباره آن‌ها بحث و تبادل نظر صورت می‌گیرد. همچنین گردآورندگان اثر، شرح و حواشی مختصری نیز در قالب پی‌نوشت بر آن افزوده‌اند که شامل ارجاع‌های متنوع و پرشمار به آثار برجسته زبان‌شناسی نظری است.

...زبان چیزی جز تجلی خاصی از استعداد اولیه زبانی نیست. این ساده ‌ترین تعریف از مفهوم زبان در پژوهش‌های نظری است که می‌توان به بیان روزمره ارائه کرد. ما زبان را ( انگلیسی، سواحیلی، هندی،...) وضعیت تثبیت شده خاصی از استعداد زبانی می‌دانیم و وقتی می‌گوییم کسی زبانی را می‌داند صرفاً به این معنی است که توانایی زبانی او در یک وضعیت خاص قرار گرفته است. زبان در این مفهوم، دستگاهی است که فرمان‌هایی را به نظام‌های کنش ارسال می‌کند...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات