کتاب معماری تصویر ؛ فضای وجودی در سینما فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب سینما - تئاتر - فیلمنامه - نمایشنامه انتشارات مس

معماری تصویر ؛ فضای وجودی در سینما

نویسنده: یوهانی پالاسما 
مترجم: علی ابهری
ناشر: مس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 207
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

معماری همیشه نزدیکترین خوشاوند سینما بوده است. او از مبانی یکسان و همانند زیبایی شناسیک در سینما و معماری سخن می‌گفت.

موضوع معماری در واقع فیلم است در هر صحنه پس از صحنه. باور به اهمیت تصاویر استیلیزه، همواره سینما را در نوسان معماری و نقاشی قرار می‌دهد. یعنی رسیدن از تناسب عناصر به تناسب حجم‌ها. واحد تصویر سینمایی یا کادر، بیش از هر چیز منش هندسی و فضایی دارد.  معماری در فیلم جدای از آنکه مستقیم به صورت طراحی صحنه دارد، در تلفیق با عناصر ساختاری سینما جزیی لاینفک از روح سینما گردیده است.

در مراحل ابتدایی، پروسه تولید معماری و سینما یکی است. (پلان- ساهمان، فیلمنامه- تولید) معماران و کارگردانا طی مراحل (ریشه‌‌های) موازی کار خود را خلق می‌کنند بسیاری از کارگردان، کار آموزش خویش را ز معماری آغاز می‌کنند وبسیاری از معماران در حال تجربه (مشغول به کار)، دیده شده که در هر دو medium کار می‌کنند.ایده ارتباط فضایی بین معماری و فیلم توسط معماران پیدا کرد،؟ زیرا فیلم‌های معماری، معماری را به بازدیدکننده‌اش آن‌طوری ارائه می‌کند و نشان می‌دهد که معماران همیشه آرزو دارند آن‌ها آنرا تجربه کنند. ترکیب (سنتز) فیلم‌ معماری تماشا شده با زمان و شخصیت، پس زمینه و حالت، نتیجه و مفهوم، اجاره بیان ایده‌های معمارانه‌ای را می‌دهد که توسط اکثریت بازدیدکنندگان، نادیده گرفته می‌‌شود. فیلمسازان اما، معماری را برای زمینه (stage) یک ایده به کار می‌گیرند. (با دقت در نظر گرفتن حالت و محیط و منظر) تجربه عملی فضای معماری توسط فرد درون آن فضا، مشابهت زیادی با برداشت تماشاچی یک سکانس خاص در یک فیلم دارد.

هم معماران و هم فیلم‌سازان با دنیای و هم (illusion) و ارائه آن (representation) سر و کار دارند.مشابهت به کارگیری فضا و زمان در معماری و فیلم به پدید آمدن واژه‌ای به نام Cineplastics انجامید.

یکی از دلایل معماری (به اضافه طراحی شهری) و تهیه فیلم، جوش دادن و به دست آوردن ارتباطات جدید فضا- زمانی است. در فیلم فاصله بین بیننده و آن چه دیده می‌شود، بدواً توسط دوربین زاده می‌‌شود. نیروی ناسازه‌ای (Paradoxical) بیان فیلمی واضح است. از یک طرف دوربین فاصله می‌اندازد و از طرف دیگر بیننده را به داخل دعوت می‌کند.

تجربه فضا- زمان در معماری بدین‌گونه است که، با به جا به شدن و حرکت خود بیننده و در طول زمان تا غروب (که باعث تاثیرات مختلف نور در فضا و مصالح می‌شود)، تصویر و فضا تغییر می‌کندو در سینما، بدون احتیاج به حرکت بیننده این امر صورت می‌گیرد. حرکت‌ها انتخاب شده و نقطه یا نقاط دیده تعریف شده است و مادر این حرکت را محدود می‌کند. پس سینما به طور اخص دیدگاه نیز رائه می‌دهد. تصویر قاب شده است؛ کادر بسته و باز می‌شود؛ تاکیداتی دارد و با صدا . موسیقی عجین شده است. محدوده بیرونی پرده (صحنه)، همان‌طور که به اصطلاح تکنیکی- قاب تصویر فیلم- در نظر گرفته می‌شود نسیت؛ محدوده‌هایی از یک اثر ماسک گذاری شده است که تنها مقداری از واقعیت را می‌نمایاند. قاب تصویر ثابت (عکس و نقاشی)، فرد را بع داخل فضا جهت می‌دهد و بر عکس آنچه پرده به ما نشان می‌دهد به نظر، بخشی از چیزی قطعاً بسط یافته در جهان است- (فیلم پنجره‌ای است به دنیا)- قاب گسترش دهنده و بازکننده. آندره بازن- «سینما چیست؟»

- واحد تصویر سینمایی یا کادر، پیش از هر چیز منش هندسی و فضایی دارد. درایر این نکته را بهتر از دیگران دانست؛ او به خط‌ها، حجم‌ها، موفقیت‌های فضایی و منش معماری گونه سینما دقت کرد. از این رو می‌گفت که هر چه تصویری از دیدگاه موقعیت‌ فضایی خود بساه‌تر باشد و عناصرش دقیق‌تر به دو ساحت تقسیم شود، راه به سوی حضور ساخت چهارم یعنی زمان و «ساحت پنجم یعنی روح» آسان‌تر گشوده خواهد شد. اژن فینک زمانی که می‌نوشت «ما همواره ناگریزیم وجود را محصور در قابی بدانیم و «از چهارچوب و قابی که حضورش محتوم است جهان را تصویر کنیم»، بر این نکته تاکید داشت که این محدودیت سازنده گسترش عنصر ذاتی (یت معنوی) هر تصویر است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

معماری تصویر ؛ فضای وجودی در سینما

  • ناشر: مس
  • کد کتاب: 31545
  • موجودی: در انبار
  • 320,000ریال
  • 300,000ریال

برچسب ها: یوهانی پالاسما, علی ابهری, سینما, معماری, معماری داخلی, کتاب معماری تصویر ؛ فضای وجودی در سینما