كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
معرفی مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان سمنان

معرفی مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان سمنان

نویسنده: حسینعلی ابراهیمی کارنامی,سید مجتبی حسینی نژاد 
مترجم: سیدمصطفی حسینی بالف,مهرآسا مهردادی,مهرناز پیروزنیک
ناشر: آبرخ
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 104
اندازه کتاب: رحلی سلفون  - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - رنگی - گلاسه

تاریخچه حفاظت محیط زیست در ایران و جهان، تاریخچه تشکیل سازمان حفاظت محیط زیست، تعاریف مناطق چهارگانه، معرفی استان سمنان، ذخیره گاه زیستکره توران، ذخیره گاه زیستکره کویر، پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق، منطقه حفاظت شده پرور، نقشه مناطق چهارگانه و شرح تصاویر محیط زیست از بخش های این کتاب است و در هر بخش به معرفی اقلیم و پوشش های گیاهی و جانوری منطقه پرداخته است تا تنوع و ارزش زیست محیطی این منطقه را معرفی کند.

در بخش معرفی منطقه حفاظت شده پرور آمده است : بر اساس مصوبه شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید در سال ۱۳۴۶ این منطقه به عنوان منطقه حفاظت شده پرور اعلام شد.قسمت مهمی از منطقه به خصوص در سمت شمالی که حیات وحش در آن پر رونق است، متاثر از اقلیم خزری می باشد، به همین دلیل این قسمت پوشیده از  جنگل‌های  پهن برگ خزری بوده و در عین حال از سمت جنوب هم تحت تاثیر بادهای گرم و خشک قرار می گیرد.

مهم ترین رودخانه فصلی این منطقه  سفیدرود است که از  ارتفاعات نیزوا  سرچشمه می گیرد، رودخانه تنگه کاورد و رودبارک نیز هر کدام از انشعابات سفید رود می باشند.پرور دارای چشمه های بسیار زیادی است که از مهم ترین آنها می توان به چشمه رودبارک، آبشرف، سیاه رودبار، ویان، لیسه و فینسک را نام برد و آب‌سنگ مرنو، سفیدخاک و چهل‌نو  از سنگاب های مهم منطقه می باشند.

از پستانداران مهم این منطقه می‌توان به مرال، گراز، خرس قهوه ای، پلنگ، کل و بز، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه معمولی، شغال،  کفتار، سمور، تشی، خرگوش و از پرندگان می توان به انواع پرندگان شکاری، کبک دری، بلدرچین، کبک، تیهو، هدهد، شاه بوف، جغد، سینه سرخ، و از خزندگان به افعی، کفچه مار، مار جعفری، انواع آگاما، بزمجه، لاک پشت و  از دو زیستان به انواع وزغ ها اشاره کرد...

این کتاب که بخش زیادی از آن را عکس های محیط زیست استان سمنان و تصاویری از پوشش های گیاهی و جانوری منطقه را شامل می شود ، توسط ذوالفقاریان، نبیلی، سربازی، شاه  حسینی، بزرگ‌نژاد، یوسفی، حسینی نژاد،   قربانلو، آذرپور، زارع، اسفندیاری، ادیبی، عراقی، دلقندی و کرمی برداشت شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

معرفی مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان سمنان

  • ناشر: آبرخ
  • کد کتاب: 109766 - 64/5
  • موجودی: در انبار
  • 600,000ریال

برچسب ها: حسینعلی ابراهیمی کارنامی, سید مجتبی حسینی نژاد, سیدمصطفی حسینی بالف, مهرآسا مهردادی, مهرناز پیروزنیک, محیط زیست ایران, سمنان, عکس, محیط زیست, کتاب معرفی مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان سمنان