کتاب مظهرالعجایب و مظهرالاسرار فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات سنائی

مظهرالعجایب و مظهرالاسرار

نویسنده: فریدالدین عطار نیشابوری - احمد خوشنویس
ناشر: سنایی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 308
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار:  1376 ~ 1370 - دوره چاپ : 4 1

 

 مروری بر کتاب 

"کتاب حاضر، تصحیحی از نسخه‌ی "مظهر العجائب" اثر "فریدالدین عطار نیشابوری" است. دیباچه‌ی کتاب به وسیله‌ی "مرتضی حسینی برغانی" و در سال 1300 هجری نوشته شده است. ایشان تلاش کرده‌اند تا با آوردن ابیات و روایاتی گرایش عطار نیشابوری را به مذهب شیعه‌ی اثنی‌عشری ثابت کنند. بر اساس روایاتی که ذکر می‌شود، نسب عطار را به ابوذر غفاری نیز می‌رسانند. کتاب در واقع دیوانی از اشعار عطار نیشابوری است. بیش‌تر اشعار مضامینی مذهبی و عرفانی دارند. برخی اشعار نیز بازگوکننده‌ی روایاتی از زندگی پیامبر (ص) و صحابه و هم‌چنین خلفا و پادشاهانی چون هارون‌الرشید و محمود غزنوی است. 

آثار شیخ به دو دسته‌ى منظوم و منثور تقسیم مى‌شود. آثارِ منظوم او عبارت است از: دیوان اشعار او که شامل غزلیات، قصاید و رباعیّات است. مثنویات او عبارت است از: الهى‌نامه، اسرارنامه، مصیبت‌نامه، وصلت‌نامه، بلبل‌نامه، بى‌سرنامه، منطق‌الطّیر، جواهرالذات، حیدرنامه، مختارنامه، خسرونامه، اشترنامه و مظهرالعجایب.

از میان این مثنوى‌هاى عرفانى، بهترین و شیواترین آن‌ها که به نام تاج مثنوى‌هاى او به شمار مى‌آید، منطق الطیر است که موضوع آن، بحث پرندگان از یک پرنده داستانى به نام سیمرغ است که منظور از پرندگان، سالکان راه حقّ و مراد از سیمرغ، وجودِ حقّ مى‌باشد که عطّار در این منظومه، با نیروى تخیّل خود و به کار بردن رمزهاى عرفانى، به زیباترین وجه، سخن مى‌گوید. این منظومه یکى از شاهکارهاى زبان فارسى است. یکى از معروفترین اثر منثور عطّار، تذکر الاولیاست که در این کتاب، عطار به معرفى 72 تن از اولیاء، مشایخ و عرفاى صوفیه پرداخته است.

 

در ره کعبه کنی بر خود حرج
یک طوافش بهتر از هفتاد حج

این سخن باشد زقول مصطفی
طوف او هفتاد حج دارد بها

به قول مصطفی حج شد طوافش
چرا کردی تو ای ملعون خلافش

زکعبه بس مراتب دان بلندش
بگویم لیک نتوانی فکندش

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مظهرالعجایب و مظهرالاسرار

  • ناشر: سنائی
  • کد کتاب: 91028 - 32/3
  • موجودی: در انبار
  • 180,000ریال

برچسب ها: فریدالدین عطار نیشابوری, احمد خوشنویس, شعر عرفانی, عرفان اسلامی, تصوف, شعر فارسی, عطار, کتاب مظهرالعجایب و مظهرالاسرار