دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مطالعه تطبیقی نقش و نماد عقاب

مطالعه تطبیقی نقش و نماد عقاب
درحال حاضر موجود نمی باشد
مطالعه تطبیقی نقش و نماد عقاب
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 151275 - 28/4
  • وزن: 0.50kg
0 ریال

مطالعه تطبیقی نقش و نماد عقاب

نویسنده: ابوالقاسم دادور - الناز حدیدی
ناشر: کلهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 287
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

 مصور - رنگی 

در مجسمه ها ، فلزات و منسوجات ایران، یونان، روم و مصر باستان 

نقش و نماد عقاب یکی از مهم‌ترین سمبل‌هایی است که بر روی آثار هنری تمدن‌های کهن ترسیم‌شده و مظهری از حس قدرت‌طلبی و بلندپروازی ناخودآگاه جمعی بشر، از روزگاران نخستین تا به امروز است.نقش و نماد عقاب یکی از مهم ترین سمبل هایی است که بر روی آثار هنری تمدن های کهن ترسیم شده و مظهری از حس قدرت طلبی و بلند پروازی ناخودآگاه جمعی بشر،از روزگاران نخستین تا به امروز میباشد.

این نگاره همواره در تمدن های ایران،یونان و مثر نماد اقتدار،جنگاوری،تیزبینی،پیروزی و آسمان بوده و بر روی مصنوعات متفاوتی نظیر:تندیس ها،فلزات،سکه ها و منسوجات ظاهر شده است.در ایران باستان،عقاب،نشان بهرام(ورثرغه)و خدای جنگ و شجاعت در یونان نمادی از خدای خدایان،زئوس و در مصر سمبل خدای هوروس می باشد.با توجه به مطالعات و تحقیقات انجام شده،تمدن های ایران،یونان و در مصر در به کار گیری نقش عقاب بر روی مصنوعات خود متاثر از یکدیگر بوده اند و این نقش مایه در سه تمدن مذکور،دارای مفاهیمی نمادین و اسطوره ای بوده است.

کتاب حاضر، ابتدا به جایگاه نمادین و اسطوره‌ای نقش عقاب در ایران، یونان و مصر باستان می‌پردازد و در طی آن نیز مختصری از موقعیت هنری و تاریخی ایران در دوره‌های مختلف سخن به میان می‌آورد. همچنین در آخر، ضمن تحلیل، دلایل بروز تأثیر و تأثرات آن در این سه تمدن، چگونگی ارتباط آنها، از حیث جایگاه نمادین و اساطیری، شکل و فرم بصری و میزان اثرپذیری و اثرگذاری این نقش‌مایه، در هر سه تمدن می‌پردازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات