کتاب مصنفات فارسی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات قدیم،اساطیر،فرهنگ انتشارات علمی و فرهنگی

مصنفات فارسی
نویسنده: علاء الدوله سمنانی - نجیب مایل هروی
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 470
اندازه کتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 117777

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : درحد نو

مروری بر کتاب 

«مصنفات فارسی»، مجموعه نوشته‌های فارسی شیخ ابو المکارم، احمد بن محمد بن احمد بیابانکی، مشهور به علاء الدوله سمنانی ، یکی از عارفان بزرگ و بنام قرن هشتم هجری قمری است. این رساله، اولین اثر قلمی سمنانی است که آن را در خانقاه سکاکیه و در اوایل سیر و سلوک به خواهش دوستی به رشته ی تحریر درآورده است. سمنانی، قسمتی از رساله را به بحث پیرامون رباعی شیخ سعید علی لالا و شرح حدیث قدسی اختصاص می‌دهد که ظاهرا هیچ ربطی با رساله ندارد. سمنانی در این رساله به جزئیات سماع و شرایط آن نمی‌پردازد، ولی لازم بودن آن را در سلوک گوش زد می‌کند. وی تحریم سماع را توسط ابو حنیفه ، به عوام و مباح کردن آن را توسط شافعی ، به خواص اختصاص می‌دهد.... 

علاءالدوله سمنانی (متوفی قرن هشتم) همین مسخ باطن را حجتی در رد تناسخ شمرده است. وی در محاجه با بوداییان تناسخی به‌این عقیده صوفیه‌اشاره می‌کند و می‌گوید سالکان طریقت در بدن واحد بر همه صورتها غلبه می‌کنند، وقتی صفات ناپسندی می‌یابند مثلاً غضب بر آنان چیره می‌شود، خود را به صورت حیواناتی چون سگ می‌بینند و وقتی به صفات نیکو آراسته شوند خود را به صورت ملائک می‌بینند، پس چه نیازی هست که با رفع هر صفتی از نفس، بدن هم مطابق عقیده تناسخیان تغییر کند.

دلیل دیگر، سخن علاءالدوله سمنانی است که پس از ذکر دلیلی کلامی‌ در تکمیل آن می‌گوید نفوس کامل به بدن دنیوی تعلق دوباره نمی‌یابند، زیرا شایسته نیست که پس از حصول کمال، نفس سیر قهقرایی در پیش گیرد. کمال نامتناهی نیست و افقِ اعلایی دارد که نفس با رسیدن به آن سیر استکمال را به پایان می‌رساند. در‌این صورت نفسی کامل، مثلاً نفس پیامبر اسلام، که در همین بدن دنیوی به کمال رسیده است نمی‌تواند به نقصان باز گردد و وارد بدنی دیگر شود.

فهرست 

۱. «اختلاف نسخه‌ها»
۲. «یادداشت‌ها و ارجاعات»
۳. «من لمعات علاء الدوله»
...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مصنفات فارسی

  • 0ریال

برچسب ها: علاء الدوله سمنانی, نجیب مایل هروی, عرفان اسلامی, تصوف