مصدق و عشایر

مصدق و عشایر

نویسنده: سید حامد اکبری
ناشر: نوید شیراز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 368
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - قشقایی، بویراحمد، ممسنی و کهگیلویه

نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران از جمله شگرف‌ترین جنبش‌های سیاسی سدة بیستم در جهان بود که جریان‌شناسی، ساختار و سیر تکوین آن ضروری است. در این میان، ایلات و عشایر دلیر جنوب ایران (قشقاقی، کهکیلویه و بویراحمد و ممسنی) نقش بارزی در به بار نشستن این جنبش ملی ایفا نموده‌اند. کتاب حاضر به بررسی گوشه‌ای از تاریخ معاصر ایران یعنی نهضت ملی شدن صنعت نفت با تکیه بر نقش ایلات و عشایر جنوب، به منزلة یکی از اصلی‌ترین زمینه‌های شکل‌گیری این جریان سیاسی، اختصاص یافته است.درکتاب ؛ تاثیر نهضت ملی ایران به رهبری دکتر محمد مصدق، بر ایلات و عشایر جنوب، در اواخر دهه ۱۳۲۰ و اوایل دهه ۱۳۳۰ خورشیدی بررسی شده است.

کتاب شامل ۶ فصل است که فصل اول به بررسی ساختار، قلمرو و معرفی عشایر جنوب ایران (قشقایی، بویراحمد، ممسنی و کهگیلویه) می پردازد. در فصل دوم، دوره حکمرانی دکتر مصدق بر ایالت فارس و رابطه او با سران عشایر جنوب ایران مورد توجه قرار می گیرد.

موضوع فصل سوم وقایع سال های ۱۳۲۶ تا ۱۳۲۹، شکل گیری نهضت ملی ایران و نقش عشایر جنوب در آن است. فصل چهارم کتاب حوادث سال ۱۳۳۰ و نقش عشایر جنوب در این حوادث را تجزیه و تحلیل می کند.

در فصل پنجم، اختلافات و مشکلات در جهبه ملی در سال ۱۳۳۱ و حمایت عشایر جنوب از دولت دکتر مصدق در این سال، شرح داده می شود. موضوع فصل ششم، کودتای ۲۸ مرداد، سقوط دولت ملی و اقدامات عشایر جنوب، پس از این کودتا است.کتاب، با مجموعه ای از اسناد و عکس های تاریخی به پایان می رسد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مصدق و عشایر

  • ناشر: نوید شیراز
  • کد کتاب: 95879 - 80/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سید حامد اکبری, دکتر مصدق, عشای ایران, تاریخ سیاسی ایران, پهلوی, مصدق, نفت, محمدرشا شاه, کتاب مصدق و عشایر