دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مصدق ؛ سال های مبارزه و مقاومت ؛ دو جلدی

مصدق ؛ سال های مبارزه و مقاومت

نویسنده: غلامرضا نجاتی
ناشر: رسا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1250
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1378  _ 1376 - دوره چاپ: 2 _ 1

کمیاب - کیفیت: درحد نو _ نو 

 

مروری بر کتاب 

کتاب مصدق؛ سال‌های مبارزه و مقاومت در ژانر کتاب‌های تاریخی است و یکی از ویژگی‌های اساسی این گونه از کتاب‌ها، که لذت متن را دوچندان می‌کند، درک جایگاه تاریخی خود مؤلف در آن دوره‌ تاریخی است که او شرح ماوقع می‌کند. گاهی نویسنده‌ کتاب به علت عدم حضور در آن برهه، تنها از منابع و مآخذ موجود، در تألیف خود سود می‌جوید و گاهی نیز خود مؤلف در زمانه‌ مورد نقد و نظرش، حضوری فعالانه دارد و آن چه که می‌گوید، نتیجه‌ دریافت و زندگی شخصی او در کنار مطالعه‌ی منابع دیگر است.

زنده یاد سرهنگ غلامرضا نجاتی از مؤلفان گروه اخیر بشمار می‌رود؛ که این مؤلفه و نیز استفاده‌ نویسنده از نثری ساده، روشن و بی‌تکلف در کنار آن، لذت خوانش این کتاب تاریخی را دوچندان می‌نماید.سرهنگ غلامرضا نجاتی (زاده ۱۲۹۷ اراک - درگذشته ۱۳۷۶) محقق و نویسنده و سرهنگ نیروی هوایی، که در شهریور ۱۳۲۰ عضو سازمان افسران ناسیونالیست گردیده و سپس با حضور دکتر مصدق در صحنه ملی، در صف یاران او قرار می‌گیرد.

یکی از ضرورت‌های نگارش این کتاب را تحلیل گسترده‌تر رویدادهای آن دوران  در بعد از چاپ بخش مهمی از اسناد و مدارک آرشیو دولتی بریتانیا (مربوط به نهضت ملی و حکومت مصدق) و نیز انتشار قسمتی از اسناد محرمانه و سری وزارت خارجه آمریکا و سیا ـ عنوان می‌نماید ، در واقع مؤلف با دستیابی به این اسناد و درک اهمیت آن‌ها درصدد برآمده است که بررسی دقیق‌تری از رویدادهای آن دوران به عمل آورد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات