منو
سبد خرید

مصدق به بیان تصویر

مصدق به بیان تصویر
-14 %
مصدق به بیان تصویر
  • موجودی: موجود
  • مدل: 125093 - 23/0
  • وزن: 1.50kg
1,250,000 ریال
1,450,000 ریال

مصدق به بیان تصویر

نویسنده: جلیل بزرگمهر
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: رحلی سلفون - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

مصور

در این کتاب افزون بر 300تصویر که گویای زندگی سیاسی "دکتر محمد مصدق" در دوره‌های مختلف است، عرضه می‌شود . این دوره‌ها عبارت‌اند از :نمایندگی مجلس شورای ملی، نخست‌وزیری، سفرها، جریان کودتا و پی آمدهای آن، مقدمه چینی‌ها برای محاکمه و جریان دادگاه‌های بدوی و تجدید نظر نظامی و رسیدگی فرجامی در دیوان عالی کشور، دوران تبعید در احمدآباد، و واپسین لحظات عمر در بیمارستان .

علاوه بر عکس‌ها که بخش عمده کتاب را تشکیل می‌دهند نویسنده در ابتدای کتاب نیز طی هفت گفتار به بیان انگیزه‌های خود از تهیه این کتاب، نیز به خاطرات و حوادث مربوط به حیات سیاسی دکتر مصدق، به ویژه جریان دادگاه ایشان اشاره کرده، همچنین شرح و تحلیلی از ماهیت حکومت و رویدادهای دوران سلطنت رضاشاه و محمدرضا شاه به دست داده و از چگونگی برپایی دادگاه و اتهامات انتسابی به دکتر مصدق سخن گفته است .گفتنی است "سرهنگ جلیل بزرگمهر - "مولف و تهیه کننده کتاب -در دادگاه نظامی، وکالت تسخیری دکتر محمد مصدق را برعهده داشت .اما چنان اعتماد موکل خود را جلب کرد که در دادگاه تجدید نظر دکتر مصدق، او را وکیل مدافع خود برگزید .

جلیل بزرگمهر به سال ۱۲۹۱ در آستارا متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی از دانشکده افسری با درجه ستوان دومی فارغ التحصیل شد. در دولت دکتر مصدق پس از خلع ید از انگلیسی‌ها به فرمانداری نظامی آبادان منصوب شد و پس از فراغت از تحصیل در دانشکدهٔ حقوق و علوم سیاسی دادیار دادگاه عالی انتظامی قضات و بعداً رئیس ادارهٔ غله و نان شد. 

پس از کودتای ۲۸ مرداد با سپهبد نقدی تماس گرفته و برای همکاری اعلام آمادگی کرد و چون سپهبد نقدی حاضر به پذیرش وکالت نشد معرفی او سرهنگ بزرگمهر به عنوان وکیل تسخیری دکتر مصدق برگزیده شد. وی در دوم مهرماه ۱۳۸۶ در تهران درگذشت. 
در دادگاه تجدید نظر از سوی دکتر مصدق به وکالت برگزیده شد و به همین دلیل پس از آن اجباراً بازنشسته شد و سالها مسائل دادگاه دکتر مصدق را نگه داشت و بعدها هم کتاب «مصدق در محکمه نظامی» و آثار دیگر را منتشر کرد: 
۱- محمد مصدق در محکمه نظامی کتاب اول؛جلد اول و دوم 
۳ - دکتر محمد مصدق در دادگاه تجدید نظر نظامی. 
۴ - دکتر مصدق و رسیدگی فرجامی در دیوان کشور با شرحی از ناصر پاکدامن. 

دکتر مصدق به پاس قدردانی از زحمات او نوشته : 
شما وکیل تسخیری بودید تسخیر نشدید و از اجرای اوامرمافوق، سرباز زدید. سخنی برخلاف وجدان نگفتید و هرگونه مدارکی هم که مورد احتیاج این جانب بود از نظر انجام وظیفه، برایم تهیه نمودید که نمی‌دانم چگونه تشکر کنم. و این انجام وظیفه سبب شد که بعد از ختم محاکمه، شما را از کار خارج کنند و یک عمر صحت عمل و درستکاری شما را ندیده بگیرند. بعقیده این جانب، شما چیزی گم نکردید و چنانچه نام نیک خود را با ثروتی که بعضی از راه خیانت به مملکت بدست آورده‌اند مقایسه کنید، معلوم خواهد شد کدام گواراتر و وزین تر است... 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات