منو
سبد خرید

مصدق، در آئینه ی تاریخ

مصدق، در آئینه ی تاریخ
مصدق، در آئینه ی تاریخ
  • موجودی: موجود
  • مدل: 130386 - 76/5
  • وزن: 0.30kg
350,000 ریال

مصدق، در آئینه ی تاریخ

نویسنده: پری صابری
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 251
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نویسنده در این نمایشنامه کوشیده است شخصیت و اندیشه‌ی دکتر محمد مصدق را نشان دهد و وی را در قیاس و پیوند با مظلومان تاریخ ایران به صحنه‌ی نمایش بیاورد. خانم صابری در متن نمایش نامه سروده‌هایی از شاعران پس از 28 مرداد (سقوط دولت مصدق) گنجانده و در اصل، در مقابل مصدق، شخصیت "شاه" را به نمایش گذاشته است. او در این نمایش نامه می‌خواهد داستان همیشه تکراری ایران را که همانا نخبه کشی است، بازگوید. وی خاطرنشان می‌کند: "آیا شرایط ما را به زوال می‌کشد؟ یا از ماست که برماست؟ شنیده‌ام که پشت کوه قاف مرغی هست.

رییس: فرمان تشکیل این دادگاه بنا به فرمان شاهانه است.
مصدق: هیچ کشوری نیست که به پادشاه چنین حقی بدهد که هروقت خواست نخست‌وزیر را عزل کند، هروقت خواست جنگ کند، هروقت نخواست صلح کند، هروقت خواست محاکمه راه بیندازد و یک عده خادمین مملکت را دچار بدبختی بکند و از بین ببرد. آن پادشاهی که برخلاف نظر مردم عمل کند و دادگاه تشکیل بدهد و برخلاف میل مردم اعلان جنگ بدهد، مخارج جنگ را هم باید از کیسه‌ی مبارکش بپردازد نه از کیسه‌ی مردم!
زنگ شدید اخطار رییس.

من در رویای سیمرغان به خواب می‌روم": که چگونه مرغان گسترده‌ی تاریخ، حیثیت ایران زمین را به جان خریدند. و چه بسیارند حافظان آب و خاک ما، عشق ما، قهر ما و... عشق زال سپید و رودابه در سرزمین سیمرغ، فریاد ازلی مهر ماست. جنگ کیومرث (هوشنگ بی‌نام) با سیاهی طنین کوبنده قهرماست با زشتی و هر چه پلیدی. جنگ رستم و سهراب، مرثیه‌ی تقدیر دلخراش ماست از "خود دوستی و سقوط در دام فریب اجنبی".

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات