كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
گانگستری از دیار حافظ

گانگستری از دیار حافظ

نویسنده: ژرژ سیمنون
مترجم: رامین آذربهرام
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 152
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

چند ماه پیش هم توی ملاصدرا داشتم میرفتم که یکهو چشمم خورد به یکی از همین نوشته‌ها. از این نیسان گاوی‌ها بود. مونده بود توی ترافیک بدمصب. شوفرش یه خرمن ریش روی چونهش بود و یه سبیل هم داشت که آبخورش اومده بود تا روی نافش. از همین هایی که عشقشون خلافه. مردک اومده بود پشت ماشینش با خط نستعلیق درشت نوشته بود: گانگستری از دیار حافظ....

حالا هم که فکرش رو می‌کنم می‌بینم نداخانم همچی هم دروغ نمی‌گفت. شاید به قول اون، خدا همه موجودات روی زمین رو آفریده برای دلخوشی آدمیزاد. نه این که آمیزاد اشرف مخلوقاته. البته نه هر آدمی‌ها. نمونه‌ش همین شوهر تو. اگه اشرف مخلوقات بود که خدا این بلا رو سرش نمی‌آورد. گوشت خرچنگ که چه عرض کنم، گوشت کبک و تیهو هم زیر زبونش انگاری زهر هلاهله. باور نداری از خودش بپرس.

مثل آدمی که کر و لال باشه و صداهای دور و اطرافش به نظرش بی‌معنی و نخراشیده باشه، اون هم مزه‌ها توی دهنش همین‌طوره. چه خیارشور بخوره چه سیب گلاب. همه‌‌شون براش فقط یه مزه داره. خیلی داریم نمونه این جور آدما ها. این‌ها در واقع از همون بچگی حس چشاییشون رو از دست دادن. فقط حس بویاییشون کار می‌کنه. قصد توهین ندارم ها. دستم بشکنه اگه بخوام توهینی به اون بنده خدا کرده باشم. مگه از سفره من نون می‌خوره که بدخواهش باشم...

کتاب گانگستری از دیار حافظ داستان کوتاهی است که با زبان ساده و عامیانه نوشته‌شده است و درباره زندگی مردی ساده است که در زندگی زناشویی خود شکست‌خورده و همسرش بعد از طلاق با مرد دیگری ازدواج‌کرده است. ازاین‌رو با نوشتن نامه‌های پیوسته به همسر سابق خود رفتار و گفتارهای گذشته خود را در برابر او توجیه می‌کند و در هر بخش از داستان به توضیح قسمت‌هایی از نافرجامی‌هایش در زندگی گذشته می‌پردازد.

راوی داستان که مردی است که باوجود نداشتن مال و ثروت خود را مردی خوشبخت می‌داند و از زندگی خود راضی است. اما به خاطر دید ساده‌لوحانه‌ای که به وقایع زندگی‌اش دارد از هر اتفاق پیش‌پاافتاده و ساده‌ای ماجرایی می‌سازد که درنهایت مخاطب اصلی آن خودش است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گانگستری از دیار حافظ

  • ناشر: ققنوس
  • کد کتاب: 115597 - 106/5
  • موجودی: در انبار
  • 65,000ریال

برچسب ها: قاسم شکری, داستان های فارسی, کتاب گانگستری از دیار حافظ