دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مسخ و پنج داستان دیگر

مسخ

نویسنده: فرانتس کافکا
مترجم: صادق هدایت
ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 102
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

یک روز صبح همین که گره گوار سامسا از خواب آشفته ای پرید ، در رختخواب خود به حشره ی تمام عیار عجیبی مبدل شده بود . به پشت خوابیده و تنش ، مانند زره، سخت شده بود. سرش را که بلند کرد ، ملتفت شد که شکم قهوه ای گنبد مانندی دارد که رویش رگه هایی به شکل کمان تقسیم بندی کرده است . لحاف که به زحمت بالای شکمش بند شده بود ، نزدیک بود به کلی بیفتد و پاهای او که به طرز رقت آوری برای تنه اش نازک می نمود جلو چشمش پیچ و تاب می خورد .

گره گوار فکر کرد : ” چه به سرم آمده ؟ ” مع هذا در عالم خواب نبود. اتاقش ، درست، یک اتاق مردانه بود. گرچه کمی کوچک ، ولی کاملاً متین و بین چهار دیوار معمولی اش استوار بود . روی میز کلکسیون ، نمونه های پارچه گسترده بود .  گره گوار شاگرد تاجری بود که مسافرت می کرد . گراووری که اخیرا از مجله ای چیده و فاب طلایی کرده بود، به خوبی دیده می شد. این تصویر زنی را نشان می داد که کلاه کوچکی بر و یخه ی پوستی داشت و خیلی شق و رق نشسته و نیم آستین پر پشمی را که بازوی اش تا آرنج در آن فرو می رفت، به معرض تماشای اشخاص با ذوق گذاشته بود .

گره گوار به پنجره نگاه کرد. صدای چکه های باران،که به حلبی شیروانی می خورد ، شنیده می شد این هوای گرفته او را کاملا غمگین ساخت . فکر کرد: “کاش دوباره کمی می خوابیدم تا همه ی این مزخرفات را فراموش بکنم!” ولی این کار به کلی غیر ممکن بود زیرا وی عادت داشت که به پهلوی راست بخوابد و با وضع کنونی نمی توانست حالتی را کا مایل بود به خود بگیرد . هر چه دست و پا می کرد که به پهلو بخوابد با حرکت خفیفی ، مثل الاگلنگ هی به پشت می افتاد. صد بار دیگر هم آزمایش کرد و هر بار چشمش را می بست تا لرزش پاهایش را نبیند . زمانی دست از این کار کشید که یک نوع درد مبهمی در پهلویش حس کرد، که تا آنگاه مانند آن را در نیافته بود.


فهرست

مسخ
گراکوس شکارچی
مهمان مردگان
شمشیر
در کنیسه ما
تفسیر داستان شمشیر

تفسیر داستان در کنیسه ما

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات