كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
مساله ارضی و دهقانان تهیدست در ایران

مساله ارضی و دهقانان تهیدست در ایران

نویسنده: خسرو خسروی
ناشر: بیدار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 157
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1360

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

برخلاف آمارهای رسمی، ایران پیش از اصلاحات ارضی در وضعیت اشتغالِ کامل قرار نداشت. شیوۀ مرسوم بهره‌برداری از زمین و رشد جمعیت در نتیجۀ بهبود امکانات بهداشتی و غذایی، سبب کافی‌نبودن منابع تولیدی برای  جمعیت روستایی و رشد بیکاری پنهان در روستاها شده بود. به همین علت اضافه جمعیت روستایی به­ویژه با پایان فصل کشاورزی به شهرها سرازیر می­شدند. همچنین، کاهش برنامه­ه ای عمرانی دولت در دهه ­های 1320 و 1330 موجب کاهش ظرفیت اشتغال شهری و شکل‌گیری بیکاریِ آشکار شهری شد.

در سال 1330 بازار کار از جذب بیشتر نیروی کار مهاجر روستایی و بخشی از نیروی کار شهری عاجز شد. با این­حال، دولت عمدتاً با فروکاستن و یکی‌ دانستن بیکاران شهری با مهاجران روستایی و با ادعای وجود کار در روستاها‌، بیکاری را به‌عنوان مسئله ایاجتماعی با ریشه­ های اقتصادی نمی ­پذیرفت. از این­رو، این پژوهش با تکیه بر رویکرد مورخان اجتماعی و تأکیدشان بر تنش میان واقعیت مادی و بعد ایدئولوژیکِ بیکاری، به بررسی نحوۀ تبدیل بیکاری پنهان به بیکاری آشکار و نقش اصلاحات ارضی در پذیرش بیکاری به ­عنوان مسئله ­ای اجتماعی می ­پردازد. نتیجه بیانگر آن است با توجه به محدودیت زمین­ه ای باز توزیعی در اصلاحات ارضی، بازگشت مهاجران و خواست زمین از سوی آن­ها می ­توانست روند بازتوزیع زمین به شیوۀ مدنظر دولت را مختل کند....

فهرست

کلیات
دهقانان کم زمین
دهقانان خرده پا
دهقانان مرفه
بزرگ مالکان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مساله ارضی و دهقانان تهیدست در ایران

  • ناشر: بیدار
  • کد کتاب: 47509 - 87/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: خسرو خسروی, فقر در ایران, جامعه شناسی ایران, کشاورزی ایران, اصلاحات ارضی, جامعه شناسی روستایی, پهلوی