کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ، از دهم فروردین ماه تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
مسافرت تفلیس

مسافرت تفلیس

نویسنده: میرزامحمدتقی طبیب‌کاشانی,سیدحسین رضوی‌برقعی,گئورگی سانیکدزه
ناشر: کتابخانه عمومی آیه الله مرعشی نجفی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب

گزارش سفر هیئت سیاسی ایران به دربار امپراتور روسیه

تصحیحی بر «سفرنامه سیاسی» نویسنده به تفلیس است. وی از همراهان هیات اعزامی ایران به روسیه بود که به منظور رسانیدن پیام تبریک ناصرالدین شاه قاجار، در پی به سلطنت رسیدن امپراتور جدید روسیه به این سرزمین فرستاده شد. مقدمه دو تن از دانشمندان معاصر ایرانی و گرجی در ابتدا، اطلاعات مفصلی را پیرامون سفرنامه و فضای حاکم بر عصر نگارش آن ارایه می‌نماید.

نگارنده بیش از آنکه به شهرهای روسیه بپردازد، شهرهای مختلف ایران و اوضاع اجتماعی، بهداشتی، فرهنگی، جغرافیایی و بعضا زمین‌شناسی آن‌ها را مورد بررسی قرار داده و «ضعف مدیریتی و سیاسی حاکمان قاجار» را تشریح نموده است. اثر او در واقع بازتاب «انحطاط ایران» در آن روزگار بوده و حوادث گوناگونی مانند قحطی و خشکسالی شدید ایران در سال 1288 بررسی شده است.

در پایان پس از تشریح بازتاب تفلیس در متون کهن و معاصر، و به دنبال درج سفرنامه شخصی ناصرالدین شاه به تفلیس، زندگی سیاسی حمزه میرزا، سفیر کبیر ایران در این سفر و جانشین او (عبدالله میرزا) نیز پیوست گردیده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مسافرت تفلیس

  • 0ریال

برچسب ها: میرزامحمدتقی طبیب‌کاشانی, سیدحسین رضوی‌برقعی, گئورگی سانیکدزه, سفرنامه, تاریخ سیاسی ایران, ایران و روسیه, قاجار, گرجستان, تاریخ اجتماعی ایران, کتاب مسافرت تفلیس