منو
سبد خرید

مسائل جوانان آمریکا

مسائل جوانان آمریکا
درحال حاضر موجود نمی باشد
مسائل جوانان آمریکا
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 45622 - 52/4
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 8
0 ریال

مسائل جوانان آمریکا

نویسنده: آ. بریشکوف
مترجم: روزبه علوی
ناشر: نیل
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 215
اندازه کتاب: رقعی- سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : نو 

 
مروری بر کتاب  

در امریکا نام چپ نو با جنبش‌های لیبرال و گاها رادیکال سیاسی گره خورده است که در دهه‌ی 50 و 60 ، به طور خاص در میان دانشجویان اتفاق افتادند. این جنبش را می‌توان به عنوان جنبشی نظام نایافته و دانشجویی توصیف کرد که در میان دانشجویان سفید پوست رواج داشت که طرفدار دموکراسی، حقوق مدنی و اصلاحات در دانشگاه بود. این واژه پس از آن رواج عام یافت که سی. رایت میلز (C. Wright Mills) جامعه شناس از آن در نامه‌ای سرگشاده با نام «نامه‌ای به چپ نو» استفاده کرد. در این نامه، میلز از ایدئولوژی نوین چپ‌گرایی دفاع کرد که در برابر چپ کهنه‌ی سنتی به جای تمرکز بر مسائل کارگران، بر مسائلی نظیر از خود بیگانگی، آنومی و سلطه‌طلبی تمرکز می‌کرد و در مقابل آنان موضع گیری می کرد. او همچنین بر جنبه‌ی بین‌المللی جنبش چپ نو تمرکز می‌کرد و از خرده‌ فرهنگ‌ها در برابر چپ گراییِ سنتی دفاع می‌کرد. 

بسیاری از اندیشمندان چپ نو در امریکا مانند همفکران انگلیسی خود از جنگ ویتنام و انقلاب فرهنگی چین تاثیر پذیرفتند. آن‌ها همچنین به سوسیالیسم شوروی ایراداتی وارد می دانستند اما به خلاف متفکران انگلیسی به تروتسکیسم یا سوسیال دموکراسی رو نیاوردند. آن ها معتقد بودند مرکزیت چپ گرایی نباید در اختیار شوروی باشد و برخی از آنان معتقد بودند این مرکزیت باید تغییر کند و در اختیار کسانی مانند مائو، هو شی مین یا فیدل کاسترو باشد. 

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات