میل جنسی در زن و مرد

میل جنسی در زن و مرد

نویسنده: راسل جی فورنوالت
مترجم: فرامرز معظمی
ناشر : شهریار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 230
اندازه کتاب: رقعی سلفون  - سال انتشار: 1346 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

آموزش‌های جنسی برای جوانان، روندی از فراگیری و تحصیل مجموعه‌ای از اطلاعات و دانش لازم و ضروری است. این آموزه‌ها برای شکل دادن به طرز برخورد و روش رفتاری آنان و باورهایشان درباره موضوعات جنسی است. همچنین آنان را از هویت جنسیتی شان آگاه خواهد کرد و به آن‌ها آموزش خواهد داد که روابط زناشویی صحیح چیست و چه روابطی برای جنسیت آنان نادرست است. این آموزش‌ها همچنین توانایی و تجربه جوانان را پرورش خواهد داد که آن‌ها با آگاهی درباره انتخاب نوع رفتارشان فکر کنند و احساس مطمئن و شایسته‌ای درباره کنش‌های رفتاریشان داشته باشند. این آموزه‌ها سلاحی خواهد بود تا آن‌ها خود را در برابر سواستفاده‌های جنسی، بردگی جنسی، بارداری ناخواسته و آلودگی به امراض مقاربتی حفاظت کنند.

مسائل جنسی برخلاف دید عامه مردم مسائلی کاملا پزشکی هستند. یعنی اصلا حرف‌های عجیب و غریبی زده نمی‌شود. همانطور که سایر پزشکان به راحتی برای مردم از مسائل سلامت ریه صحبت می‌کنند ما هم باید در مورد مسائل سلامت جنسی به راحتی صحبت کنیم. هدفی که آموزش‌های جنسی دنبال می‌کند، کاهش دادن دو مشکل و نتیجه منفی است که فعالیت‌های جنسی افراد ممکن است به بار آورد. اولی بارداری ناخواسته و خارج از برنامه که زندگی افراد را دچار تنش می‌کند و دیگری آلودگی‌هایی است که در نتیجه تماس جنسی ممکن است بوجود آمده و به بیماری‌های مقاربتی منجر می‌شود.

محققان عموماً با دو رویکرد کاملاً متفاوت به موضوع میل جنسی نگاه می کنند. نخستین رویکرد نگاه به میل جنسی از دیدگاه زیست شناختی و بیولوژیکی است.در این رویکرد میل جنسی را از یک چارچوب نیروی انگیزشی درونی فرد ارزیابی می کنند. این نیروهای انگیزشی درونی مانند غریزه، نیاز، آرزو و خواسته هستند. در رویکرد دوم که نظریه اجتماعی و فرهنگی است میل جنسی در یک زمینه بسیار گسترده مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این نظریه میل جنسی بعنوان یک فاکتور/عامل در یک پازل بسیار بزرگتر در روابط اجتماعی و فرهنگ جوامع ارزیابی می‌شود.

در رویکرد زیست شناختی، میل جنسی مانند سایر غرایز جنسی در پاسخ به یک نیاز زیستی قرار داده می شود. مانند گرسنگی که میل به غذا خوردن را برمی انگیزد. این پاسخ ها بطورعموم برای رفع یک نیاز یا برای اجتناب از درد است. در حقیقت میل جنسی یک نیاز زیستی است که فرد را مشتاق به ایجاد رابطه جنسی می نماید. با این وجود تمام گونه های جانوری ازجمله انسان به دنبال برطرف کردن میل جنسی به هر روش ممکن نیستند چون اصولاً جذب در تحریک میل جنسی نقش اساسی دارد.در چارچوب فرهنگ اجتماعی، علت تمایل به رابطه جنسی صرفاً ماهیت آن یعنی لذت جنسی، احساس رضایت جسمانی و رهایی از تنش های بدنی در نظر گرفته می‌شود و هدف دیگری برای برقراری رابطه جنسی در نظر گرفته نمی شود. اما رابطه جنسی می‌تواند برای رسیدن به هدف‌های دیگری که ماهیت لذت جنسی ندارند انجام شود. مانند ایجاد صمیمیت و دل‌چسپی بین افراد در یک رابطه.

میل جنسی مانند بقیه تمایل ها تنها یک کشش بدنی نیست. بلکه انسان توانایی کنترل آن را دارد. نقش های اجتماعی و نحوه تفکر فرهنگ و اجتماع انسان گاهی باعث می شود که افراد در تمایلات جنسی خود تغییراتی ایجاد کنند. این موضوع ممکن است باعث ناامیدی در افراد گردد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

میل جنسی در زن و مرد

  • ناشر: شهریار
  • کد کتاب: 110921 - 1/3
  • موجودی: در انبار
  • 850,000ریال

برچسب ها: راسل جی فورنوالت, فرامرز معظمی, روانشناسی جنسی, روانشناسی اجتماعی, روانکاوی, جامعه شناسی جنسی, غریضه جنسی, کتاب میل جنسی در زن و مرد