كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
مسائل آفریقای امروز

مسائل آفریقای امروز

نویسنده: پوتخین
مترجم : ع. وحید

ناشر: مازیار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 196
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356

کمیاب  - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب

 برغم تنوع گسترده و همه جانبه اى كه در كشورهاى آفريقايى مشاهده مى شود، مى توان نقاط اشتراكى را در ميان كشورهاى آفريقايى مورد توجه قرار داده و براساس آن نقاط اشتراك، به تعميم مسائل و مشكلات نسبت به كشورهاى آفريقايى و به عبارت ديگر «آفريقا» پرداخت. از اين رو، در اين گزارش مختصر درصدد بررسى جزئيات و شرايط خاص كشورهاى آفريقايى نبوده، در بررسى خود مجموعه كشورهاى آفريقايى تحت عنوان «آفريقا» مورد توجه قرار مى گيرد.با توجه به شرايط فعلى آفريقا به نظر مى رسد كه مى توان مشكلات و مسائل فراروى آفريقا را در پنج محور زير خلاصه كرد:

مسائل و مشكلات جمعيتى
آفريقا بلحاظ جمعيت ساكنين و اهالى آن، با مسائل و مشكلاتى روبرو است كه در زير به مهمترين آنها اشاره مى كنيم.

قلّت جمعيت
بطور كلّى كشورهاى آفريقا از جمعيت زيادى برخوردار نمى باشند. تنها كشور آفريقا كه جمعيتى بالغ بر 100 ميليون نفر دارد، كشور نيجريه است. از آنجا كه «جمعيت» يكى از مهمترين اركان كشور «State» محسوب مى شود، كشورهاى آفريقايى بدليل فقدان جمعيت انبوه از اين ناحيه با مشكلاتى روبرو هستند. بديهى است كه اجراى هرگونه برنامه توسعه اى در صورتى با موفقيت همراه خواهد بود كه از پشتوانه نيروى انسانى مناسبى برخوردار باشد. برنامه ريزان و سياست گذاران و مجريان در كشورهاى آفريقايى به جمعيت به عنوان يك عامل مؤثر و تعيين كننده نمى توانند بنگرند.كم بودن جمعيت در آفريقا معلول عوامل متعددى است كه مى توان به عوامل مختلف زيست محيطى از جمله وجود صحراهاى بزرگ و جنگلهاى فشرده غيرقابل سكونت و نيز به عامل بسيار مهم مهاجرت -اعم از مهاجرت اجبارى و اختيارى- اشاره كرد. بهرحال، صرف نظر از عوامل پيدايش اين مسأله، آنچه كه از ديدگاه نوشتار حائز اهميت بسيار است، تبعات و پيامدهاى اين مسأله است....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مسائل آفریقای امروز

  • ناشر: مازیار
  • کد کتاب: 72490 - 1/3
  • موجودی: در انبار
  • 90,000ریال

برچسب ها: پوتخین, ع. وحید, آفریقا, تاریخ سیاسی آفریقا, جامعه شناسی آفریقا, کتاب مسائل آفریقای امروز