کتاب مسئله شوروی ؛ واقعیت انکارناپذیر فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب علوم سیاسی ، تاریخ سیاسی انتشارات جهان کتاب

مسئله شوروی ؛ واقعیت انکارناپذیر

نویسنده: ناصر وثوقی
ناشر: جهان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 166
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کتاب به عنوان یکی از منابع شناخت مارکسیسم و بلشویسم حاکم بر شوروی شناخته می شود و یکی از نخستین نقدهای نوشته شده توسط یک ایرانی چپ‌گرا ولی مستقل ، درباره ماهیت حکومت شوروی است.

در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۳۲ در روزنامه نیروی سوم، ارگان حزب زحمتکشان ملّت ایران (نیروی سوم)، در یک آگهی کوچک به اطلاع خوانندگان رسید که فردا سه‌شنبه، کتاب مسئله شوروی: واقعیت انکارناپذیر به قلم ناصر وثوقی منتشر خواهد شد. دکتر ناصر وثوقی از سران نیروی سوم بود و کتاب مذکور نیز به موضوعی اختصاص داشت که بحث و جدل بر سر مضامین اصلی آن، یکی از علل اختلاف نظر و انشعاب در حزب توده ایران را در دی ۱۳۲۶ تشکیل می‌داد.

انتشار «مسئله شوروی: واقعیت انکارناپذیر» خلاف انتظار، مخالفت و انتقادی را درون نیروی سوم برانگیخت که در نهایت به کناره‌گیری وثوقی از آن حزب منجر شد. اهمیّت سیاسی آن واکنش نامتعارف و تند در برابر کتاب تنها در مراحل بعد روشن شد؛ یعنی هنگامی که با پیش‌آمد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و شکست نهضت ملّی شدن صنعت نفت، اختلاف نظرهایی که پیشتر به صورتی ضمنی و تلویحی در صفوف نیروی سوم پدیدار شده بود، جنبه‌ای آشکار یافت و به جدایی تنی چند از فعالان حزبی انجامید.

وثوقی در این کتاب ، ضمن پرداختن به آرای منتقدان سوسیالیست اتحاد شوروی ، توجه ویژه‌ای به اندیشه‌ها و نظریات مانابندرا ناث روی (۱۸۸۷-۱۹۵۴) دارد. روی ، مارکسیست هندی و از پایه‌گذاران بین‌الملل کمونیست (کمینترن)، یکی از جدی‌ترین منتقدان کمونیسم روسی و استالینی بود. «مسئله شوروی» به نقد بلشویسم و نظام سیاسی و اقتصادی حاکم بر شوروی می پردازد. بحث دولت و دموکراسی و همچنین سیاست خارجی و صلح سوسیالیستی و حلاجی نظریه ستاد زحمتکشان جهان، بودن امپراطوری بزرگ شوروی و ... از دیگران موضوعات مورد بررسی در این کتاب است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مسئله شوروی ؛ واقعیت انکارناپذیر

  • 120,000ریال
  • 108,000ریال

برچسب ها: ناصر وثوقی, سیاست جهانی, شوروی, کتاب مسئله شوروی ؛ واقعیت انکارناپذیر