دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مسئله حجاب

مسئله حجاب

نویسنده: آیت الله مرتضی مطهری
ناشر: صدرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 264
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : نو ؛ جلد پشتی رد تاخوردگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

این کتاب در واقع حاصل سلسله بحثها و درسهایی بوده که توسط استاد شهید در جلسات انجمن اسلامی پزشکان القاء شده و متضمن پنج بخش است. در بخش اول تاریخچه حجاب در قوم یهود، ایران باستان، جاهلیت عرب و هند مورد بررسی واقع شده است.

در بخش دوم علت پیدا شدن حجاب در میان اقوام و ملل گوناگون و نظریات متنوع در این باب (ریاضت و رهبانیت، عدم امنیت، استثمار زن، حسادت مرد و ...) طرح و نقد شده است. بخش سوم به تبیین فلسفه پوشش در اسلام از ابعاد و جوانب مختلف اختصاص یافته است.

در بخش چهارم به ایرادها و اشکالهایی که بر اصل حجاب و پوشش از سوی مخالفان حجاب گرفته می شود پاسخ های مستدل و منطقی داده شده است. در بخش پایانی کتاب، اصل حجاب و حدود آن با عنایت به آیات و روایات و سیره مسلمین به طور مفصل مورد بحث و بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

 هدف نویسنده و همچنین هدف گروه روشنفکر و متدین انجمن اسلامى پزشکان از طرح و بحث و نشر «مسأله حجاب» این است که احساس شد گذشته از انحرافات عملى فراوانى که در زمینه حجاب به وجود آمده این مسأله و سایر مسائل مربوط به زن وسیله‏اى شده در دست یک عده افراد ناپاک و مزدورصفت که از این پایگاه علیه دین مقدس اسلام جار و جنجال تبلیغاتى راه بیندازند.بدیهى است در شرایط موجود که نسل جوان از جنبه مذهبى به قدر کافى راهنمایى‏ نمى‏شود این تبلیغات آثار شوم خود را مى‏بخشد.

این بنده خدا را سپاسگزار است که احساس مى‏کند فعالیتهاى قلمى ناقابل او در این میدان، چه جراید و مجلات و چه به وسیله این کتاب، اثر نیک محسوسى داشته است. تا آنجا که اطلاع دارد نشر این کتاب تأثیر فراوانى در اصلاح عقاید و افکار این نسل داشته است، حتى بعضى از بانوان به اصطلاح متجدد عملًا در وضع خود تجدیدنظر کرده‏ اند....

فهرست

تاریخچه حجاب
وضع حجاب در جاهلیت عرب
حجاب در قوم یهود
حجاب در ایران باستان
و ....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب مسئله حجاب

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات