منو
سبد خرید

مسئله ارضی

مسئله ارضی
درحال حاضر موجود نمی باشد
مسئله ارضی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 43048 - mf 8/1
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 15
0 ریال

مسئله ارضی

نویسنده: کارل کائوتسکی
مترجم: عبدالرحیم رشیدیان
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 336
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

کاتوتسکی "در این کتاب سیر تحول نظام کشاورزی را از دوران فئودالیسم تا سرمایه‌داری پی جویی می‌کند .وی معتقد است که در کاپیتال (سرمایه) مارکس از نظام کشاورزی، چندان بحث نشده است، بلکه مارکس با التفات به نظام سرمایه‌داری از نظام کشاورزی سخن گفته است .
وی براین اساس می‌کوشد بحث نیمه تمام مارکس را تمام کند .از همین روست که با نگرشی دیالک تیکی "گرسنگی دهقانان"، "تقسیم‌کار"، "ورود ماشین به نظام کشاورزی"، "ارزش اصافی"، "بهره مالکانه"، "واحدهای تولیدی بزرگ و کوچک"، "محدودیت بهره‌برداری سرمایه‌داری"، "پرولترشدن دهقانان"، و "کاهش جمعیت روستا و صنعتی شدن کشاورزی "را بررسی می‌کند .

نویسنده در پایان نتیجه می‌گیرد" : واحد کشاورزی بزرگ سوسیالیستی از دهقان خرده پا سلب مالکیت نمی‌کند، بلکه او را از دوزخی که امروزه مالکیت خصوصی‌اش برایش به وجود آورده است خارج می‌کند تکامل اجتماعی در کشاورزی عاقبت در همان سمت و سوی صنعت گام خواهد زد . نیازهای اجتماعی، همانند شرایط اجتماعی، در این جا نیز به سوی واحدهای بزرگ اجتماعی هدایت می‌شوند که عالی‌ترین شکل آن کشاورزی و صنعت را در اتحادی استوار پیوند خواهد داد . 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات