دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مرگ رنگ

مرگ رنگ

نویسنده: الهام مهویزانی
ناشر: روشنگران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 170
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ، جلد کتاب کمی خاک گرفتگی دارد

 

مروری بر کتاب

نقد و بررسی رمان «سمفونی مردگان»

رمان مدرن، رمان روان‌کاوانه است و ناگزیر رنگ باید در آن حضوری چشمگیر داشته باشد؛ کما اینکه «سمفونی مردگان» به عنوان نمونه‌ای از این نوع ادبی، یک تابلوی رنگین است و کلیه شخصیت‌ها رنگ‌آمیزی شده‌اند.

کتاب به سمفونی چیزی اضافه نمی‌کند. درونش را میکشد بیرون. چون خیلی‌ها درکی از سمفونی ندارند به‌خصوص فصل اولش که مدام از این خاطره به آن خاطره می‌پرد. درکش برای خواننده مشکل است خواننده نیاز به کمک دارد نیاز دارد بداند اروهان چی میگه؟ چی شده؟ چرا اورهان داره به حرف گوش می‌کند.  چرا برادرش را کشته؟ این‌ها نکاتی است که خواننده هر‌چه بیشتر درک کنه بیشتر لذت می بره.

من یادمه یک‌بار همین سوال را از همین استادم آقای زاهدی کردم. گفتم نقد یعنی چه؟ آقای زاهدی، من این‌همه نوشتم نمیدونم نقد یعنی چه؟ ترم هفت و هشت بودم. گفت نقد یعنی لذت دوباره خواندن یک متن. لذتی که شما دوباره به خواننده می‌دید. خواننده این متن را خوانده، ولی لذتش در حد ادراک خودش بوده، حالا شما وقتی درکش را  بالاتر می‌بری لذتشم بالاتر می‌بری.

رمان‌هایی مثل سمفونی مردگان و سال بلوا نیاز به اصطلاح نقد دارند، بحث دارند و گفتگو دارند. آهان گفتید تاثیر آن. یکی‌اش این بود، آقای معروفی به من گفتند هر کدام از این شخصیت‌ها برای من یک ساز هستند، من این‌ها را که می نوشتم برای من ساز بودند. در نهایت سمفونی ایجاد می کردند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب مرگ رنگ

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات