منو
سبد خرید

مروری بر نگارگری ایرانی

مروری بر نگارگری ایرانی
موجود نمی باشد
مروری بر نگارگری ایرانی
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 83495 - 10/2
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 50
0 ریال

مروری بر نگارگری ایرانی

نویسنده: اولگ گرابر
مترجم: مهرداد وحدتی دانشمند
ناشر: متن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 223
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

مصور - گلاسه - رنگی

هر اشاره به نقاشی ایرانی، انسان را بی‌اختیار به یاد تصاویر نسخه‌های خطی مزین به تصاویر ریز و پیچ‌درپیچی می‌اندازد كه هر یك جشنواره‌ای از رنگ است. هر كس كه نگاهی به نسخه‌های خطی فارسی انداخته باشد، قدرت هوش‌ربای این نگاره‌ها را تصدیق خواهد كرد.

در این كتاب اولگ گرابر، مورخ بلند آوازه هنراسلامی كه بیش از 31 عنوان كتاب درباره هنراسلامی و صدها مقاله كم‌نظیر در این عرصه نگاشته و تاكنون چند كتاب وی به زبان فارسی برگردانده شده است، خواننده را با نقاشی ایرانی كه عمدتاً نگاره‌های زینت‌بخش كتاب‌های ادبی، تاریخ، منافع‌الحیوان، هیئت و دیگر نسخه‌های خطی است آشنا می‌سازد؛ هرچند دیوارنگاره‌های آثار تاریخی و نقوش سفالینه‌ها را نیز مدنظر قرار می‌دهد تا با طرح پرسش‌هایی چند، راهگشای پژوهش‌هایی بنیادین در عرصه‌هایی كه مهم می‌یابد، گردد.

...هنر غرب تنها در آغاز قرن بیستم بود که شروع به کشف نقاشی ایرانی کرد. هنرمندانی چون ماتیس و کاندینسکی که تحت تاثیر هندسه و رنگ های درخشان نگارگری ایرانی قرار گرفتند جزو نخستین مدرنیست هایی هستند که خصایص هنر ایرانی را وارد آثار خود کردند. حالا که یک قرن از این تحول می گذرد علاقه هنر دوستان و بازدیدکنندگان از موزه ها به نگارگری ایرانی روزبه روز بیشتر می شود. جاذبه نقاشی ایرانی در پیچیدگی های هوش ربای آن و شیوه حیرت انگیز طرح مساله درباره ماهیت نگارگری ایرانی و شیوه درک شاهکارهای آن است».

در فصل نخست کتاب با ارایه تاریخچه ای مختصر توضیح داده شده که نقاشی ایرانی چگونه کشف شد و این که چگونه فهم پذیری آن تعیین کننده تحقیقات صورت گرفته درباره آن بوده و اینکه آشنایی با آن تا چه حد محدود بوده است.مولف در ادامه به ارایه درآمدی عملی بر این پژوهش ها پرداخته است و راهنمایی در اختیار تازه کاران این حیطه گذاشته است.
فصل دوم شامل یادداشت هایی در زمینه اطلاعات کتاب شناختی است؛ ارجاع به نوشته های دیگران به همراه فهرست آثار و پرداختن به آنها در این فصل درج شده است که می تواند بسیار مفید باشد.مولف در فصل سوم بدون تعیین تسلسل تاریخی، چارچوبی تاریخی برای این نقاشی ها ارایه می کند؛ با خطوط اصلی تاریخ سیاسی و فرهنگی ای که هنر نقاشی به جا است روزی جایگاه خود را در آن پیدا کند.

گرابر در ادامه، آثار هنری را در کانون توجه قرار می دهد. ابتدا فصلی درباره مضامین نقاشی ایرانی که به محتوای موضوعات بازنمایی شده در این نقاشی ها می پردازد، درج شده است. سپس در فصل آخر کتاب تلاشی برای درک زیبایی شناسانه نقاشی ایرانی با توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی ارایه شده است.

فهرست

تاریخچه مختصر نقاشی ایرانی
خاستگاه ها و منابع
زمینه های تاریخی و فرهنگی
مضامین اصلی نقاشی ایرانی
درآمدی بر زیبایی شناسی نقاشی ایرانی

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.