منو
سبد خرید

مرزهای ناپیدا

مرزهای ناپیدا
مرزهای ناپیدا
مرزهای ناپیدا
مرزهای ناپیدا
مرزهای ناپیدا
  • موجودی: موجود
  • مدل: 95452 - 62/6
  • وزن: 0.50kg
200,000 ریال

مرزهای ناپیدا

نویسنده: محمدعلی اسلامی ندوشن
ناشر: یزدان - شرکت سهامی انتشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 321
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

قدر وقت از نشناسد دل و کاری نکند                          بس خجالت که این حاصل اوقات بریم
              

​اسلامی ندوشن در این کتاب با رویکرد پرسش محوری که در آثار پیشین هم از او دیده ایم، می‌کوشد پاسخی برای موقعیت ایران در دنیای پرشتاب کنونی که میان دو فرهنگ سنتی و صنعتی ایستاده، بیابد... مرزهای ناپیدا مجموعه تازه‌ترین مقاله‌هایی است که در کنار شش کتاب دیگر نویسنده: ایران را از یاد نبریم، فرهنگ و شبه فرهنگ، گفته‌ها و ناگفته‌ها، ذکر مناقب حقوق بشر در جهان سوم، سخن‌ها را بشنویم و ایران و تنهاییش، قرار می‌گیرد.

محتوای همه آنها ناظر به مسائل چهل ساله اخیر فرهنگی و اجتماعی ایران است. سوال اصلی این بوده: ایران در بطن یک دنیای پرشتاب و پر تب و تاب، و در میان دو فرهنگ سنتی و صنعتی می‌رود تا چه راهی در پیش گیرد؟ این چند کتاب در حد توان خود کوشیده‌اند تا پاسخی برای آن بیابند. جان کلام بیش از دو کلمه نیست:

1.    به جنبه‌های مثبت فرهنگ خود که حاصل تجربه چند هزار ساله و چکیده خردوری گذشتگان است، پای بند بماند.
2.    به علم و ا قتضای جهان امروز وفاداری آگاهاه نشان دهد. زمانه ناشکیبا و گرانبار از هشدار است، و کمترین غفلت یا تلف وقت، می‌تواند خسران‌های بزرگ به بار آورد.

اگر نگاهی به فهرست این کتاب داشته باشیم، وی در این کتاب به موضوع‌های گوناگون فکری، فرهنگی، ادبی و تاریخی پرداخته و چند سفرنامه خود را نیز در این کتاب گنجانده است. اسلامی ندوشن نه از دستاوردهای دنیای جدید چشم می‌پوشد و نه از کاستی‌های آن. مواجهه او با فرهنگ و تمدن نوین بشری، مواجهه‌ای است بر مدار عقلانیت که به شناخت می‌انجامد، چه از خود و چه از دیگری.

در مقاله‌ای (ایران چه حرفی برای گفتن دارد) می‌گوید:
«در نزد هر ملتی گرایش‌های ستوده و ناستوده هست. باید مجموع را در نظر گرفت و پذیرفت که ملت ایران بر سر هم یک ملت تمدن‌ساز بوده است و اگر موانع بر سر راهش را هم در نظر آوریم، کمتر به خود حق خواهیم داد که او را سرزنش کنیم. سوال بزرگ آن است که در آینده چه خواهد بود. هر‌گاه بخواهیم وزنه تمدنی خود را در معرض دید جهانی بگذاریم، باید از آگاه بودن به عناصر منفی آن سر باز نزنیم و از وفادار بودن به جنبه‌های خوب آن کوتاه نیاییم»...

دکتر محمد علی اسلامی نُدوشَن نویسنده، مترجم و سفرنامه نویس برجسته ایرانی در سال 1304 در ندوشن یزد به دنیا آمده است. اسلامی ندوشن، تحصیلات ابتدایی را نخست در ندوشن و دبیرستان را تا سوم متوسطه در دبیرستان ایرانشهر یزد گذرانید. آنگاه برای ادامه تحصیل در سال 1323 به تهران آمد و دوره متوسطه را در دبیرستان البرز به پایان رساند، سپس برای ادامه تحصیل وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و به دریافت لیسانس توفیق یافت.

پس از آن به منظور تکمیل تحصیلات به اروپا رفت و در فرانسه به اندوخته‌های علمی خود افزود و به دریافت دکترای حقوق بین‌الملل از دانشکده حقوق دانشگاه پاریس نائل آمد. دکتر شیرین بیانی استاد تاریخ دانشگاه تهران و نویسنده چندین کتاب تاریخی، همسر محمدعلی اسلامی ندوشن است. اسلامی ندوشن پس از بازگشت به ایران، چند سال در شغل قاضی دادگستری خدمت کرد.

وی پس از ترک خدمت در دادگستری، به تدریس حقوق و ادبیات در برخی دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌‌های عالی، از جمله: دانشگاه ملی، مدرسه عالی ادبیات، مدرسه عالی بازرگانی و مؤسسه علوم بانکی پرداخت. در سال 1348به دعوت پروفسور فضل الله رضا (رئیس وقت دانشگاه تهران) به همکاری با دانشگاه تهران دعوت شد و براساس تألیفاتی که در زمینه ادبیات انتشار داده بود، جزء هیأت علمی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران قرار گرفت و تدریس نقد ادبی و سخن سنجی، ادبیات تطبیقی، فردوسی و شاهنامه، شاهکارهای ادبیات جهان در دانشکده ادبیات و تدریس تاریخ تمدن و فرهنگ ایران را در دانشکده حقوق برعهده گرفت و تا سال 1359 که به انتخاب خود از دانشگاه تهران بازنشسته شد، ادامه داشت.

تأسیس فرهنگسرای فردوسی و انتشار فصل‌نامه «هستی» از اقدامات او در زمینه گسترش و بازشناسی فرهنگ و ادب فارسی می‌‌باشد. از آثار منتشر شده او می‌توان به؛ داستان داستان‌ها، زندگی و مرگ پهلوانان در شاهنامه، تاملی در حافظ، راه و بی راه، چهار سخنگوی وجدان ایران، ایران و جهان از نگاه شاهنامه، ایران را از یاد نبریم، ایران و تنهاییش، فرهنگ و شبه فرهنگ، هشدار روزگار و... اشاره داشت. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات