مردی از جنوب ؛ دو جلدی

مردی از جنوب

نویسنده: سبکتکین سالور
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 440
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1340 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : جلد اول ؛ درحد نو ، جلد دوم ؛ گوشه بالایی صفحات کتاب زرد شده

 

مروری بر کتاب

زندگی شگفت انگیز کوروش کبیر

پارسیان در زمان شاهنشاهی کورش اندازه میان بردگی و آزادگی را نگاه می داشتند. از اینرو نخست خود آزاد شدند و سپس سرور بسیاری از ملتهای جهان شدند. در زمان او (کورش بزرگ) فرمانروایان به زیر دستان خود آزادی میدادند و آنان را به رعایت قوانین انسان دوستانه و برابری ها راهنمایی می کردند. مردمان رابطه خوبی با پادشاهان خود داشتند از این رو در موقع خطر به یاری آنان می شتافتند و در جنگ ها شرکت می کردند. از این رو شاهنشاه در راس سپاه آنان را همراهی می کرد و به آنان اندرز می داد. آزادی و مهرورزی و رعایت حقوق مختلف اجتماعی به زیبایی انجام می گرفت.

مهمترین صفت کورش دین داری او بود. او هر روز قربانیان برای ستایش خداوند می کرد. این رسوم و دینداری آنان هنوز در زمان اردشیر دوم هم وجود دارد و عمل می شود. از صفت های برجسته دیگر کورش عدل و گسترش عدالت و حق بود.ما در این باره فکر کردیم که چرا کورش به این اندازه برای فرانروایی عادل مردمان ساخته شده بود. سه دلیل را برایش پیدا کردیم. نخست نژاد اصیل آریایی او و بعد استعداد طبیعی و سپس نبوغ پروش او از کودکی بوده است.

کورش نابغه ای بزرگ، انسانی والامنش، صلح طلب و نیک منش بود. او دوست انسانها و طالب علم و حکمت و راستی بود. کورش عقیده داشت پیروزی بر کشوری این حق را به کشور فاتح نمی دهد تا هر تجاوز و کار غیر انسانی را مرتکب شود. او برای دفاع از کشورش که هر ساله مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار می گرفت امپراتوری قدرتمند و انسانی را پایه گذاشت که سابقه نداشت. او در نبردها آتش جنگ را متوجه کشاورزان و افراد عام کشور نمی کرد. او ملت های مغلوب را شیفته خود کرد به صورتی که اقوام شکست خورده که کورش آنان را از دست پادشاهان خودکامه نجات داده بود وی را خداوندگار می نامیدند. او برترین مرد تاریخ، بزرگترین، بخشنده ترین، پاک دل ترین انسان تا این زمان بود.

...دشت زیر آفتاب سوزان برشته شده بود . کاروان به سان ماری بزرگ در آن دشت می خزید و جلو می رفت .
گرما خواب آور و کرخت کننده بود .سواران با وجود آنکه به آن گرمای سوزان عادت داشتند باز روی اسبان خود چرت می زدند...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مردی از جنوب ؛ دو جلدی

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 106948 - 100/8
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سبکتکین سالور, داستان های فارسی, داستان های تاریخی, کوروش کبیر, کوروش, هخامنشیان, کتاب مردی از جنوب