كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
مردم نگاری الموت

مردم نگاری الموت

نویسنده: علی اکبر حمیدی
ناشر: پژوهشکره مردم شناسی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 330
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

کتاب حاضر بر پایه‌ی گزارش مردم‌نگاری منطقه‌ی الموت شهرستان قزوین (اسناد پژوهشکده‌ی مردم‌شناسی) تهیه و تنظیم گردیده است. در این پژوهش با نمونه‌برداری از 5 روستای دره‌ی الموت (شامل آوه، توان، دورچاک، مرگ، و معلم کلایه) کوشش شده است بخشی از سیمای دره‌ی الموت به شیوه‌ای علمی مستندسازی شود.

بر این اساس، ضمن تبیین محیط طبیعی و وضعیت اجتماعی منطقه، این موضوعات بررسی می‌گردد: راه‌ها و ارتباطات، خوراک، پوشاک، مسکن، کشاورزی، دامداری، شکار و ماهیگیری، فنون و صنایع دستی، شیوه‌های عرضه و توزیع تولیدات، حمل و نقل سنتی، واحدهای اندازه‌گیری (سنجش)، گاه‌شماری، طب سنتی، بازی، زبان و گویش، ادبیات شفاهی، آیین‌ها و مراسم، و هنرها. گفتنی است، دره‌ی الموت در شمال شهر قزوین جای گرفته است و از شمال به غرب مازندران و رامسر، از جنوب به کوه‌های طالقان و آبیک، از جنوب غرب به قزوین و از غرب به ابهر و طارم سفلی محدود است.

سرزمین الموت با ویژگی‌های زیست‌محیطی مناسب و موقعیت جغرافیایی و گذرگاهی بودن آن که پلی بین سرزمین‌های شمالی و دشت است، دست کم از چهارهزارسال پیش زیستگاه مردم بوده و جمعیت چشمگیری داشته است.

وجود ریشه‌های عمیق آداب و رسوم فرهنگی پیش از اسلام چون مزدایی، زرتشتی و مزدکی در این سرزمین، یادگاری از آن دوران است. گفته می‌شود بنای اولیه‌ی بسیاری از دژهای منطقه در این دوران ساخته شده است. شهرت الموت به رویدادهای تاریخی و وجود دژهای دوران اسماعیلیه به ویژه دژ حسن صباح در روستای گازرخان وابسته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مردم نگاری الموت

  • 0ریال

برچسب ها: علی اکبر حمیدی, الموت, جغرافیای تاریخی قزوین, جغرافیای تاریخی الموت, جغرافیای تاریخی ایران, قزوین, اسماعیلیان, مردم شناسی ایران, کتاب مردم نگاری الموت