کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
مردم شناسی با تکیه بر فرهنگ مردم ایران

مردم شناسی با تکیه بر فرهنگ مردم ایران

نویسنده: محمود رنجبر , هدایت الله ستوده
ناشر: ندای آریانا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 210
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 3

کمیاب  - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

انتروپولوژی (Anthropology) یا مردم‌شناسی امروز یکی از رشته‌های دانشگاهی است که در اکثر دانشگاه‌های جهان وجود دارد و شمار زیادی استاد، دانشجو و پژوهشگر در این رشته به آموزش و پژوهش می‌پردازند. در ایران نیز همگام با تحولاتی که از ابتدای سده چهاردهم آغاز شده، مردم‌شناسی وارد فرهنگ جامع گردیده و یا تاسیس دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و آموزشی جدید طی چند دهه گذشته گسترش یافته است.

در حال حاضر مردم‌شناسی در ایران گستره بسیار وسیعی دارد که نه تنها شامل کتاب‌های مردم‌شناسی، استادان و دانشجویان و پژوهشگران این رشته می‌شود، بلکه موزه‌ها، مراکز تحقیقاتی، فیلم‌های مردم‌شناسی، مجلات علمی و متنون مختلف دینی، ادبی، تاریخی و جغرافیایی که محشون از مطالب مردم‌شناسانه است و گزارش‌های توصیفی از فرهنگ عامه ایران را تیز در بر می‌گیرد. در صورتی که بخواهیم تاریخ مردم‌شناسی در ایران را تدوین کنیم، دو سیر متفاوت را می‌توانیم از یکدیگر متمایز نماییم. نخست، مردم‌شناسی غیردانشگاهی، دوم مردم‌شناسی دانشگاهی. مردم‌شناسی دانشگاهی، رشته‌ای علمی است که مردم‌شناسان، بنیان‌گذار آن را ادوارد بارنت تایلور انگلیسی می‌شناسند و از نیمه قرن نوزدهم آغاز شده است و با تاسیس «موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران» در سال ۱۳۳۶ به ایران پای نهاده است.

این رشته علمی که شاخه‌های مختلفی دارد، در ایران نتوانسته گسترش یابد و جز در دانشگاه تهران که اقامتگاه اولیه آن است، در هیچ‌یک از دانشگاه‌های دیگر پایگاه آموزشی ندارد. حیات مردم‌شناسی دانشگاهی ایران عمدتا به‌صورت واحدهای درسی مبانی مردم‌شناسی و مردم‌شناسی فرهنگی و مردم‌شناسی زیستی است که {دانشجویان} به عنوان دروس رشته‌های علوم اجتماعی در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌گذرانند. علاوه بر آن، انتشار برخی کتاب‌ها و مقالات علمی را که عمدتا ترجمه متون خارجی است، می‌توان بخشی از حیات مردم‌شناسی دانشگاهی ایران شناخت.

مردم‌شناسی غیردانشگاهی شامل مجموعه مطالب مردم‌شناسانه‌ای است که در کتاب‌های تاریخی، جغرافیایی، دینی، اخلاقی و ادبی مولفان ایرانی آمده است. با توجه به موضوع مردم‌شناسی که عبارت است از مطالعه و بررسی فرهنگ‌ها، بسیاری از نویسندگان در آثار خود درباره فرهنگ‌های مختلف مطالبی آورده‌اند که از دیدگاه ادبا تحت تاثر عوامل مختلف به تالیف کتاب‌هایی پرداخته‌اند که موضوع آنها به طور خاص به مطالعه فرهنگ عامه تعلق داشت. از این‌رو و طی چند دهه اخیر صدها کتاب و مقاله در زمینه مردم‌شناسی ایران به اهمیت ادبا منتشر شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مردم شناسی با تکیه بر فرهنگ مردم ایران

  • کد کتاب: 99608 - 110/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمود رنجبر, هدایت الله ستوده, مردم شناسی, جامعه شناسی ایران, مردم ایران, فرهنگ اجتماعی ایران, جامعه شناسی فرهنگی, کتاب مردم شناسی با تکیه بر فرهنگ مردم ایران