دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مردم شناسی ایرانی ؛ چالش ها و پرسش ها ؛ سلفون

مردم شناسی ایرانی؛ چالش ها و پرسش ها

نویسنده: علیرضا حسن زاده
ناشر: افکار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 750
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

کیفیت: نو ؛ لبه جلد پشتی کتاب زدگی مختصری دارد.

 

مروری بر کتاب

هم اندیشی اندیشمندان ایرانی در نقد رو در رو

در ایران ماقبل مدرن، ابوریحان بیرونی چهره‌ای است که گزارشات وی در التفهیم و تحقیق ماللهند به تفکر مردم‌شناختی نزدیک است، پرهیز از داوری ارزشی و عدم نگاه قوم‌مدارانه در روایت از اعتقادات، باورها و آیین‌های مردم، دلایل چنین سخنی است، اما عصر مشروطه و تفکری که زبان ادبیات را به زبان مردم نزدیک کرد، زمینه‌های ظهور ادبیات مردم‌شناختی را فراهم نمود.

عصر مشروطه در گریز از زبان رسمی و دیوانی، تنها آغازگاه ظهور شعر و رمان مردمی نبود، و تنها خاستگاه ساختار قدرت را به اراده مردم نرساند، که به ظهور علوم انسانی نوانجامید. مشروطیت مقطع بازتعریف هویت ملی و دیدار با دیگری (otherness) در آن سوی مرزها (تمدن غرب) است. این درحالی است که نویسندگان مهاجر به فرنگ و آشنا با علوم نوی آن روزگار اروپا، چون صادق هدایت، نیما یوشیج و... بعدها به طرح دانش و نظریات جدید در ایران پرداختند.

نهضت ترجمه، خواه ترجمه متون غربی و خواه متون کهن ایرانی، برظهور تفکر مردم‌شناختی اثر نهاد و نگاهی آنتروپولوژیک را نسبت به فرهنگ ایرانی برانگیخت. این بود که برای نمونه علی‌اکبر دهخدا نه تنها چرند و پرند را نوشت بلکه به گردآوری امثال و حکم نیز پرداخت. باری از آن پس می‌توان نخستین صورت‌های ادبیات مردم‌شناسی را در آثاری چون آثار صادق هدایت بازیافت...

مردم شناسی ایرانی، چالش ها و پرسش ها، سلسله ای از نشست های پژوهشکده مردم شناسی را به کوشش یکی از اعضای آن آقای علیرضا حسن زاده(مدیر گروه مطالعات آیین و اسطوره) در بر دارد.هدف از برگزاری این نشست ها بازاندیشی نسبت به آثار مردم شناسی و ادبیات میان رشته ای مرتبط با آن بوده است.مرور انتقادی این آثار، اشراف بیشتری به نظرگاه ما نسبت به نیازهای مطالعاتی دراین شاخه از علوم اجتماعی خواهد داد.

این مجموعه شاید یکی از نخستین نمونه ها از نوع خود در برگزاری موضوعی نشست های مردم شناسی با حجم گسترده ای در حدود 26 نشست و با حضور بیش از هفتاد تن از پژوهشگران برجسته و اساتید دانشگاه های ایران باشد.


فهرست

• دو زبانگی
• زن و فرهنگ
• عشق و شعبده
• باورها و دانسته های ایلام و لرستان
• مهر و داغ
• موسیقی مازندران
• اساطیر مشرق زمین
• تاریخ و فرهنگ ارمنستان
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات