دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مردم در سیاست ایران

مردم در سیاست ایران

نویسنده: یرواند آبراهامیان
مترجم: بهرنگ رجبی
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 189
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار:  1397 _ 1394 - دوره چاپ: 11 _ 4

 

مروری بر کتاب

مجموعه مقالات

ایران سرزمینی در قلب خاورمیانه است. سرزمینی که همواره محل مناقشه بوده است و کمتر روزگاری در تاریخ رنگ آرامش را به خود دیده است. تاریخ ایران قصه‌ی پرفرازونشیبی است که سال‌ها تحقیق و خواندن هم باعث نمی‌شود کسی ادعا کند بر تمام جوانب آن مسلط شده است.

از قرن نوزدهم میلادی که انقلاب‌ها در سراسر دنیا شکل گرفتند و شکل زندگی‌ها تغییر کرد، تغییرات در ایران نیز شکل تازه‌‌ای به خود گرفتند. تاریخ ایران در این دویست‌ساله‌ی اخیر روزهای عجیب زیادی را در حافظه دارد و حوادث پیچیده و شگفتی را پشت سر گذاشته است. از زمانی که جرقه‌های انقلاب مشروطه در ایران زده شد تا پیروزی انقلاب اسلامی، سال‎‌هایی در ایران است که همواره توجه مورخان را به خود جلب کرده است و کتاب‌های زیادی نیز درباره‌ی آن نوشته‌شده است. 

به طور کلی این کتاب به تاریخ معاصر ایران می پردازد و یک نمای کلی از این دوران برای خواننده ترسیم می کند و به طور خاص به مسأله ی مردم، نقش اعتراضات مردمی و مفهوم جمعیت و ملت پرداخته است . این پژوهش ها از قدرتی می گویند که بی قدرتان جامعه دارند و از نقشی عمده که در شماری از بزنگاه های تاریخ ایران داشته اند.

این مقاله ها بررسی قوت ها و ضعف های چند نمونه از جنبش های مردمی در فراز های تاریخی مهم این سر زمین اند، چند و چونی در این پرسش که آدم های کوچه و خیابان چه طور کوشیده اند فردای شان را بهتر کنند، و اینکه کجا با موقیت همراه بوده است و کجا به شکست انجامیده است.

موضوع محوری پژوهش های یرواند آبراهامیان در این کتاب تغییرات و تحولاتی است که نه از گذر گفت و گوها و بده بستان های سیاستمداران حرفه ای پشت درهای بسته بلکه به واسطه ی حضور مردم در خیابان یا همبستگی اصناف و جمعیت ها برای رسیدن به خواست های جمعی به دست آمده است.


فهرست

نقش جمعیت های مردمی در انقلاب مشروطه ی ایران
نقش جمعیت های مردمی در سیاست ایران؛ ۱۳۳۲ـ ۱۲۸۵
نقش جمعیت های مردمی در انقلاب ایران
کمونیسم و مسئله ی اشتراک در ایران: حزب توده و فرقه ی دموکرات
شکل گیری پرولتاریا در ایران مدرن، ۱۳۳۲ـ۱۳۲۰

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات