منو
سبد خرید

مردمان ایران ؛ مردم شناسی و آداب و رسوم اقوام ایرانی

مردمان ایران ؛ مردم شناسی و آداب و رسوم اقوام ایرانی
درحال حاضر موجود نمی باشد
مردمان ایران ؛ مردم شناسی و آداب و رسوم اقوام ایرانی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 79894 - 106/5
  • وزن: 1.50kg
  • UPC: 75
0 ریال

مردمان ایران

نویسنده: عبدالحسین سعیدیان
ناشر: علم و زندگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 930
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو


مروری بر کتاب

مردم شناسی و آداب و رسوم اقوام ایرانی - مصور

کتاب دربردارنده مطالب ایران‌شناسی، گردشگری، مردم‌شناسی و آداب و رسوم است و شامل مطالبی متنوع در حوزه‌های گوناگون فرهنگی، طبیعی، جغرافیایی و جغرافیای تاریخی درباره هر یک از استان‌های است.

مردم‌شناسی از جمله علوم اجتماعی عام است و علم مطالعه زندگی انسان در مراحل ابتدایی تعریف شده است و جنبه‌های گوناگون انسان‌شناسی و فرهنگ‌شناسی را مورد توجه قرار می‌دهد. نگارنده در کتاب حاضر، به بررسی آداب و رسوم، سنت‌ها، زبان و به طور کلی فرهنگ و خرده‌فرهنگ اقوام مختلف ایرانی پرداخته است. 

بسیاری از اقوام ایرانی‌تبار خود ریشه در شاخه‌ای از آریاییهای هندواروپایی شناخته شده به ایرانی‌ها دارند. یافته‌های باستان‌شناسی در مکان‌هایی مانند:روسیه٫ آسیای میانه و خاورمیانه اطلاعات کمی را دربارهٔ این که این اقوام چگونه می‌زیسته‌اند ارائه کرده‌اند.

اقوام ایرانی نقش بسیار مهمی را در تاریخ بازی کرده‌اند. مادها یکی از نخستین کشورها و امپراتوری‌های چند ملیتی را تشکیل دادند و قبایل کوچ‌رو سکاها-سرمتی بر زمین‌های گسترده‌ای از روسیه و بالکان حکم فرما بوده‌اند و احتمالاً یک قبیله زنان جنگاور سرمتی الهام بخش اسطوره یونانی آمازون‌ها بوده‌اند. همچنین پژوهشگران معتقدند آیین‌های گوناگونی از مردمان ایرانی‌تبار مانند مزدیسنا و آیین مانوی تأثیرات بسیار مهم فلسفی را بر مفاهیم یهودیت و مسیحیت داشته‌اند.

اقوام ایرانی باستان نیای مردمان بسیاری مانند:پارسها، لکها، مردم مازندرانی، تات‌ها ، تالشها، گیلکها، کردها، بلوچها، هزاره‌ها، آیماق‌ها، پشتون‌ها، لرها، تاجیکها و… هستند. مردمان ایرانی با قدمت ۱۰٬۰۰۰ سال یکی از کهن‌ترین ملت‌های دنیا می‌باشند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات