دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مذهب علیه مذهب ؛ متن کامل

مذهب علیه مذهب

نویسنده: علی شریعتی
ناشر: چاپخش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 640
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 4

کمیاب - کیفیت : در حد نو 

 

مروری بر کتاب 

"لا اعبد ما تعبدون "

من نمی پرستم آنچه را شما می پرستید

کوشش دین شرک همیشه این است که به نام دین مردم را بباورانند که وضعی که شما دارید یا تو داری یا جامعه تو دارد وضعی است که تو می باید داشته باشی و جامعه تو می باید میداشت این تجلی خداوند است! سرنوشت است ! تقدیر است! توجیه وضع موجود رسالت و هدف دین شرک است!!!

دین شرک ، دین توجیه کننده ، دین تخدیر کننده ، دین متوقف کننده دین محدود کننده ، دین بی اعتناء به وضع زندگی مردم بوده است که همیشه در تاریخ بر جامعه های بشری مسلط بوده ، و آنها هم که گفتند دین زائیده ترس است ، تخدیر کننده است ، زائیده دوره فئودالی است ، راست گفته اند .

چون بر اساس تاریخ و تاریخ شناسی استنباط کرده اند . اما آنها دین را نشناختند ،چون دین شناس نبودند ، تاریخ شناس نبودند ....

اصولا لازمه دین توحید ، طغیان و انکار و "نه" گفتن در برابر هر قدرت دیگر است، کار دین شرک توجیه وضع موجود بوسیله مذهب، به وسیله سؤاستفاده ازاعتقادات دینی که در فطرت مردم هست ، بوده است. این دین "ملا" بوده که تریاک جامعه را می ساخته ، به چه شکل؟

به این شکل که می گفته: شما مسئولیت ندارید ، چون هرچه می گذرد اراده خداوند است و از محرومیتتان رنج نبرید چون در جایی دیگر به شما پاداش می دهند ، بنابر این در اینجا _ در دنیا_ هرچه کم و کسری هست، صدایش را در نیاورید بعدا ده برابر آن را به شما می دهند!

و بدین وسیله جلوی اعتراض و انتخاب درونی و ذهنی فرد گرفته می شود . یعنی انتقاد و مسولیت را زورمندان و زرمندان موقعی که مردم یا گروهی از مردم قیام می کرده اند ، می کوبیدند. مذهب کارش این بوده که این نهضت را، این انتقاد را، این طرز تفکر را و این اعتراض را در درون روح ها بمیراند!

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات