منو
سبد خرید

مدیا و هکاب

مدیا و هکاب
درحال حاضر موجود نمی باشد
مدیا و هکاب
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 108393 - 108/1
  • وزن: 0.50kg
0 ریال

مدیا و هکاب
نویسنده: اورپیدو
مترجم: ابوالحسن ونده رو
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 181
اندازه کتاب: خشتی سلفون - سال انتشار: 1349 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 108393

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب

دو تراژدی از یونان

اوریپید یا اوی‌ریپیدس (به انگلیسی: Εὐριπίδης یونانی، Euripides) از شاعران و نمایش نامه نویسان یونان باستان است (حدود ۴۸۰ تا ۴۰۶ پیش از میلاد). او با سوفوکلس و آیسخولوس مثلث نمایش نامه نویسان یونان باستان را تشکیل می‌دهند. اوی‌ریپیدس نمایش نامه‌های متعددی نوشته است که به خاطر شهرت و محبوبیت فوق‌العاده‌ای که اوی‌ریپیدس در اواخر دوران شکوفایی یونان کسب کرده بود، تعداد بیشتری از آثار او بر جای مانده است.

اگرچه در زمان حیاتش به دلایلی چند اقبال زیادی نداشت. از آنجمله می‌توان به مضامین نمایش نامه‌هایش که عمدتاً ارزش‌های آن دوران را زیر سوال می‌برد و یا نگاه متفاوتش نسبت به خدایان که آنها را منشا زشتی‌ها و بدی‌ها می‌دانست اشاره کرد.

اوی‌ریپیدس به خدایان همچون انسان‌هایی می‌نگرد که برای رسیدن به اهداف خویش به دروغ و فریبکاری دست می‌یازند، اما در پایان تمامی خدعه‌ها و نیرنگ‌هایشان برملا می‌گردد.

وی ایزدان را موجوداتی پست و قابل نفرین می‌نمایاند. هیپولوتوس می‌گوید: «ای کاش نفرین آدمیان گریبانگر خدایان می‌شد!» خدایان علی‌رغم قدرت اساطیری خویش، برای رسیدن به هدف، به هر وسیله‌ای توسل می‌جویند. بدین ترتیب اوی‌ریپیدس ایشان را از قله خودکامگی افسانه‌ای تا به پایه موجودی فریبکار به زیر می‌کشد.

حتی گناه آدمیان را نتیجه نیرنگ ایزدان می‌داند و این اعترافی است که از زبان آرتمیس باز گفته می‌شود: «هرگاه خدایان مقرر کنند، آدمیان ناگریز دست به گناه می‌زنند...!» اوی‌ریپیدس به فرد اراده بخشید و قدرت خدایان را که تعیین‌کننده سرنوشت انسان بود، تضعیف نموده تقدیر آدمی را به خود او وا می‌نهد و این عقیده را مطرح می‌کند که دست هیچ ذی‌شعوری در سرنوشت انسان دخیل نیست.

فهرست

نگاهی به زندگی اریپید
توضیحی درباره نحوه اجرای تراژدی
هکاب
مدیا
شرح نام های اساطیر و مکان ها
مواخذ

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات