منو
سبد خرید

مدرس ؛ دو جلدی

مدرس ؛ دو جلدی
-17 %
مدرس ؛ دو جلدی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 133691 - 96/11
  • وزن: 2.00kg
1,000,000 ریال
1,200,000 ریال

مدرس

نویسنده: علی مدرسی
ناشر: بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 730
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1366 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

مصور - اسناد

كتاب«مدرس»دربرگيرنده سيري‏ كوتاه در تاريخ سياسي ايران،از خاك‏ تا افلاك،تبعيد و شهادت،كارنامه‏ مدرس،فلسفه سياسي مدرس، مدرس و مدرسه عالي سپهسالار، فرازهايي از كتاب‏هاي مدرس، خاطراتي از نزديكان و ياران مدرس، و نيز كتابشناسي مدرس است.علي مدرسي نوه مرحوم مدرس مي باشد.

سيدحسن مدرس در سال ۱۲۴۹ برابر ۱۲۸۷ (قمري) درسرابه كچومثقال از توابع اردستان به دنيا آمد.در شش سالگي به همراه پدرش به قمشه(شهرضا) رفت و نزد پدر بزرگش مير عبدالباقي درس خواند و پس از درگذشت مير عبدالباقي در شانزده سالگي براي ادامه تحصيلات به اصفهان رفت او تحصيل خود را در علوم اسلامي در اصفهان و سامرا و نجف ادامه داد. در نجف نزد مراجعي چون ميرزاي شيرازي، آخوند خراساني و سيد محمدكاظم يزدي به تحصيل پرداخت. وي تحصيلات حوزوي اش را تا درجه اجتهاد ادامه داد؛ آنگاه به اصفهان بازگشت و مشغول تدريس فقه و اصول شد.

فعاليت سياسي او با عضويت در انجمن ايالتي اصفهان آغاز شد. در ۱۲۸۹ هم‌زمان با تشكيل دوره دوم مجلس شوراي ملي كه پس از استبداد صغير برپا شد، مدرس از سوي آخوند خراساني و عبدالله مازندراني به‌عنوان يكي از مجتهدان طراز اول به مجلس شوراي ملي معرفي گرديد و از سوي مجلس نيز پذيرفته شد وي در دوره سوم نيز از طرف مردم تهران به نمايندگي انتخاب شد؛ ولي اين مجلس به علت فشار خارجي و آغاز جنگ جهاني اول يكسال بيشتر دوم نياورد.

مدرس كه يكي از پنج مجتهد ناظر مجلس دوم مشروطه بود، مخالفت شديدي با حق رأي و انتخاب زنان به نمايندگي مجلس داشت. او در توضيح مخالفت خود در مجلس چنين استدلال كرده بود:
از اول عمر تا به حال بسيار در بر و بحر ممالك اتفاق افتاد بود براي بنده، ولي بدن بنده به لرزه درنيامد و امروز بدنم به لرزه آمد. اشكال بر كمسيون اينكه اسم نسوان را در منتخبين برد، كه از كساني كه حق انتخاب ندارند نسوان هستند...خداوند قابليت در اين‌ها قرار نداده‌است كه لياقت حق انتخاب داشته باشند، مستضعفين و مستضعفات و آن‌ها از اين نمره‌اند كه عقول آن‌ها استعداد ندارد. گذشته از اينكه در حقيقت نسوان در مذهب اسلام تحت قيموميتند، الرجال قوامون علي النساء، در تحت قيموميت رجال هستند....

فهرست

سیری کوتاه در تاریخ سیاسی ایران
از خاک تا افلاک
تبعید و شهادت
کارنامه مدرس
فلسفه سیاسی مدرس
مدرس و مدرسه عالی سپه سالار
فرازهایی از کتابهای مدرس
خاطراتی از نزدیکان و یاران مدرس
کتابشناسی مدرس
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات