کتاب مدارهای توسعه نیافتگی در اقتصاد ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات نشر نی

مدارهای توسعه نیافتگی در اقتصاد ایران

نویسنده: حسین عظیمی آرانی
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 405
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

... کشور ما علیرغم تمامی نکات مثبت در زمینهٔ مردم و تاریخ آن و علیرغم زندگی در قرن دانش و فن، قرنی که طی آن بشر توانسته است نیروهای طبیعی را تسخیر و به فرمان خویش درآورد، هنوز توان تأمین غذای روزانهٔ جمعیت نسبتاً محدود خود را بدون توسل به فروش ثروت ملی کشور (ذخائر نفت) دارا نیست.

به‌راستی علت یا علل این عقب‌ماندگی و این مشکلات کدامند؟ این کتاب می‌کوشد خطوط اصلی طرح «علت‌یابی» مقولهٔ فوق را ترسیم، و با بررسی علمی وضعیت اقتصادی کشور، چهارچوب‌های اساسی حل‌وفصل مشکلات مورد اشاره را نیز مطرح کند.

این کتاب، مجموعه ای است منتخب از مقالاتی که نویسنده طی ده سال، در جریان کار و تحقیق و تدریس تالیف کرده است.در این مقالات برخی از مشکلات و ناتوانی های اقتصاد ایران و نتایج و عواقب آن در عرصه زندگی اجتماعی بررسی شده است.

عناوین برخی از مقالات این مجموعه عبارتنداز:

مسائل اساسی در بازسازی و توسعه اقتصادی ایران، مدارهای توسعه نیافتگی در اقتصاد ایران، مسائل و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران،نیازهای اساسی جمعیت کشور از زبان آمار و ارقام، توسعه و فرهنگ و آموزش، برآوردی از حجم فقر و محرومیت در کشور، غنای طبیعت و فقر مردم، بودجه و توسعه اقتصادی در ایران،تحلیلی از پدیده تورم، ظرفیت مالیاتی در بخش خدمات غیر دولتی، ظرفیت تولید و عوامل اصلی آن در بخش کشاورزی، توسعه اقتصادی و سیاست اقتصادی کشاورزی، نقش دولت در حمایت از صنایع کشور و توسعه صنعتی و فرهنگ خاص آن در ایران.


فهرست

- تصویر کلان اقتصادی … اجتماعی کشور
- توزیع درآمد، فقر و محرومیت
- بودجه و سیاستگزاری اقتصادی
- بخش کشاورزی
- بخش صنعت
- بخش نفت

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مدارهای توسعه نیافتگی در اقتصاد ایران

  • ناشر: نشر نی
  • کد کتاب: 4034 - 79/1
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال
  • 130,000ریال

برچسب ها: حسین عظیمی آرانی, اقتصاد ایران, نفت ایران, تاریخ اقتصادی ایران, کتاب مدارهای توسعه نیافتگی در اقتصاد ایران