کتاب مخزن الاسرار ؛ به خط استاد فرادی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات انجمن خوشنویسان ایران

مخزن الاسرار

نویسنده: نظامی گنجوی - حسین الهی قمشه ای
خطاط: عبدالله فرادی
ناشر: انجمن خوشنویسان ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 210
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

بمناسبت کنگره بین المللی بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی

چاپ نفیس - رنگی

مخزن الاسرار حکیم نظامی گنجوی با مقدمه دکتر حسین الهی قمشه ای به خط استاد عبدالله فرادی از انتشارات انجمن خوشنویسان ایران تشعیر اردشیر مجرد تاکستانی، تذهیب مفدمه محمد طریقتی، عباس سرمدی 

از آنجا که در خود کتاب اشاره مستقیم و یا غیرمستقیمی به تاریخ سرایش و یا تاریخ تقدیم اثر به والی آذربایجان (و نه اران) نشده‌است، و همچنین در آثار معتبر دیگر نیز تاریخ دقیق خلق این اثر ذکر نشده، نمی‌توان بیقین تاریخ آن را تعیین کرد.

ولی با توجه به اینکه نظامی تاریخ‌های بسیار دقیق دیگری از آثار ، سن فرزند و ماده تاریخ‌های دیگر در آثار دیگرش می‌دهد، و همچنین با بررسی تاریخ آذربایجان و اران، و مطالعات تطبیقی می‌توان بیقین گفت که خلق این اثر بین سالهای ۵۶۱ و ۵۶۹ قمری می‌باشد (و به احتمال زیاد نزدیک به ۵۶۹ برابر با ۱۱۷۳ میلادی است).

نظامی این کتاب را به «ملک فخرالدین بهرامشاه بن داوود» والی آذربایجان تقدیم کرد.این کتاب دربرگیرنده خواندن مردم به خودشناسی، خداشناسی و گزینش ویژگی‌های پسندیده اخلاقی است و در بحر سریع مسدس (مفتعلن مفتعلن مفتعل) سروده شده.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مخزن الاسرار ؛ به خط استاد فرادی

  • 0ریال

برچسب ها: نظامی گنجوی, حسین الهی قمشه ای, عبدالله فرادی, ادبیات قدیم فارسی, شعر فارسی, نظامی گنجه ای, تاریخ ادبیات ایران, کتاب مخزن الاسرار