کتاب مخزن الادویه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات قدیم،اساطیر،فرهنگ انتشارات انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی

مخزن الادویه

نویسنده: عقیلی خراسانی
ناشر: انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1032 
اندازه کتاب: رحلی گالینگور - سال انتشار: 
1371 - دوره چاپ: 2

کیفیت : عالی ؛ جلد زیرین کتاب کمی خط و خش دارد.

 

مروری بر کتاب

"مخزن الادویه" کتابی است نفیس در باب مفردات که با نثری شیوا و روان به زبان فارسی در سال ۱۱۸۵ ق. در ۱۴ فصل نگاشته شده است.این کتاب از برجسته ترین آثار سید محمد حسین عقیلی علوی خراسانی شیرازی است که بنا بر  اذعان مولف ، به دستور استادش به تالیف آن همت گماشته است.

محمّد حسین عقیلی علوی خراسانی یکی از بزرگترین پزشکان ایران در اواخر قرن دوازدهم و اوایل قرن سیزدهم هجری قمری است و صاحب کتاب بسیار مهم در ادویه و مصطلحات پزشکی موسوم به مخزن الادویه.  در این خاندان در طول تاریخ، اطبّا و عالمان نامداری ظهور کرده اند؛ به ویژه میر محمّد هادی علوی متخلّص به "شرر" شیرازی و معتمدالملوک میرزا هاشم علوی شیرازی معروف به حکیم علوی خان که مشهورترین طبیب این خاندان بوده است. 

در فصل اول تا سیزدهم کتاب ، به موضوعاتی پیرامون مبانی و اصول طب سنتی و گیاه شناسی پرداخته می شود ، و در بخش عمده کتاب - فصل چهاردهم - ادویه مفرده به ترتیب حروف الفبا آمده است. در این بخش، ذیل نام هریک از مفردات اسامی آن به زبان ها و گویش های مختلف ، ماهیت ، محل رویش ، طبیعت ، افعال و منافع ، مضار و اصلاح آن و ... ذکر می شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مخزن الادویه

  • 0ریال

برچسب ها: عقیلی خراسانی, طب سنتی, گیاهان دارویی, داروهایی گیاهی, پزشکی سنتی, گیاه درمانی, کتاب مخزن الادویه