كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
محی الدین ابن عربی چهره برجسته عرفان اسلامی

محی الدین ابن عربی ؛ چهره برجسته عرفان اسلامی

نویسنده: محسن جهانگیرى
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 882
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

کتاب به گونه‌ای نگارش یافته که خواننده را علاوه بر شناخت ابن‌عربی و آگاهی از عرفان وی، با فرهنگ اسلامی به ویژه با فرهنگ اسلامی اندلس که حتی رسالۀ کوتاهی هم به زبان فارسی دربارۀ آن نوشته نشده، آشنا می‌سازد.

محیی الدین ابن عربی طائی اندلسی از اولاد حاتم طائی است، وی در اندلس تولد یافته امّا ظاهرا بیشتر عمر خود را در مکه و سوریه گذرانده است . ابن عربی ازخانواده ای اشرافی، ثروتمند بود. او در آغاز گرایش به زندگی زاهدانه نداشت، بلکه به شعر و شکار سرگرم بود و از خدا غافل بود. و در حکومت، منصب دبیری داشت.

عرفان اسلامی توسط محیی الدین عربی جهش پیدا کرد و به نهایت کمال رسید عرفان از دو بخش عملی و نظری تشکیل می شود و بخش عرفان نظری توسط محیی الدین پایه گذاری شد، عرفای بعد از او عموما ریزه خوار سفره او هستند، وی انسانی است شگفت و به همین دلیل اظهار عقیده های متضادی در باره اش شده است برخی او را ولیّ کامل: قطب الاقطاب می خوانند و برخی دیگر تا حد کفر تنزلش داده و ممیت الدین و گاهی ماحی الدینش می خوانند، محیی الدین بیش از 200 کتاب تألیف نموده است

نام و نسب و خانواده و وقایع و مشایخ و مسافرتهای عدیده و گزارش حالات و شکل تالیف آثار و زیارتها و ارتباط با عرفا و اندیشمندان شرقی و عقاید و افکار و مفهوم وجود و تقریر وحدت وجود و تشبیه و تنزیه و صفات و اسماء حق و اعیان ثابته و اقسام تجلیات و قضا و قدر و سرّ سرّ القدر و خلق افعال و جبر و اختیار و رابطه ی عالَم با حق تعالی و انسان کامل و مفهوم خلق و فعل و معنای فاعلیت حضرت ربوبی و نبوت و رسالت و ولایت و نظر بزرگان درباره ابن عربی و تاثیرپذیران و پیروان و سرزنش کنندگان او ، عمده مطالب این کتاب پرفایده است .

فهرست

بخش اول شامل احوال، مشایخ، آثار و ارتباط با اسلاف
بخش دوم شامل عقاید و افکار
بخش سوم شامل نظر بزرگان اسلام، تاثیر در عرفان بعد و ذکر عده‌ای از تابعان و شارحان

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

محی الدین ابن عربی چهره برجسته عرفان اسلامی

  • 600,000ریال
  • 500,000ریال

برچسب ها: محیی الدین ابن عربی, محسن جهانگیرى, عرفان اسلامی, ابن عربی, عرفان اسلامی, فلسفه اسلامی, فلسفه عرفانی, ادبیات عرفانی, کتاب محی الدین ابن عربی