محیط ادب ؛ مجموعه سی گفتار

محیط ادب

نویسنده: محمد محیط طباطبایی - حبیب یغمایی - محمد ابراهیم باستانی پاریزی - ایرج افشار
ناشر: یغما
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 480
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1357 

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

مجموعه سی گفتار به پاس پنجاه سال تحقیقات و مطالعات سیدمحمد محیط طباطبائی

سید محمدِ محیط طباطبائی در ۲۶ خرداد ۱۲۸۱ هجری شمسی در شهر زواره در شمال شرقی اصفهان متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در مکتب‌خانه در زادگاه خود گذراند و سپس تحصیلات خود را در مدرسه کاسه‌گران اصفهان ادامه داد، و زبان فرانسوی را آموخت. سپس به زواره بازگشت و در سال ۱۳۰۱ محیط نزد مدیر مدرسه نوبنیاد زواره مرحوم اسدالله کاوه زاده مشغول کار شد و ضمن آن که در امور مدرسه به وی کمک می نمود، برخی درس ها را تدریس می کرد، و خود نزد کاوه زاده زبان انگلیسی می آموخت. 


در سال ۱۳۰۲ به تهران رفت و از مدرسه دارالفنون دیپلم ادبی دریافت کرد و به مدرسه حقوق وارد شد.سه سال بعد به خدمت وزارت معارف درآمد، و برای تدریس و مدیریت دبیرستان به خوزستان رفت. پس از سه سال خدمت در خوزستان به تهران بازگشت و به تدریس تاریخ و جغرافیا در دارالفنون و نیز در دانشکده افسری پرداخت. مدتی نیز ریاست دبیرستان‌های شرف و معرفت را به عهده داشت.
مقاله‌های تاریخی و ادبی به قلم محیط طباطبایی از سال ۱۳۰۶ در نشریات معروفی چون شفق سرخ و روزنامه ایران منتشر می‌شد. سلسله مقالات او در باره محمد زکریای رازی و اعزام محصل به اروپا، موجب شهرت او به‌عنوان پژوهشگری دقیق شد، در همان حال که به‌عنوان مدرس تاریخ و جغرافیا و معلم زبان‌دان شناخته شده بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

محیط ادب ؛ مجموعه سی گفتار

  • ناشر: یغما
  • کد کتاب: 80326 - 103/2
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال
  • 370,000ریال

برچسب ها: محمد محیط طباطبایی, حبیب یغمایی, محمد ابراهیم باستانی پاریزی, ایرج افشار, مقالات ادبی, تاریخ ادبیات ایران, مقالات ادبی, کتاب محیط ادب ؛ مجموعه سی گفتار