منو
سبد خرید

محو الموهوم

محو الموهوم
درحال حاضر موجود نمی باشد
محو الموهوم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 57864 - 108/3
  • وزن: 0.10kg
  • UPC: 25
0 ریال

محو الموهوم

نویسنده: آیت الله شریعت سنگلجی
ناشر: تابان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 44
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1323 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

یکی از خرافاتی که به قران مجید نسبت میدهند اعتقاد به حیات خضر و الیاس و عیسی است که این اعتقاد یادگاری از اهل کتاب یهود و نصاری می باشد و در قرآن کریم اشاره ای بدان نگردیده است

آیت الله شریعت مدعی بود: سالها در علوم اسلامی مطالعاتی عمیق کرده و در تفسیر و حدیث و کلام و فلسفه و فقه و اصول و تاریخ به اندازه طاقت بشری خود تحری و اجتهاد کرده و در ملل و نحل مطالعه کامل نموده است و سرانجام هدایت به قرآن شد و به تحقیق در دین حنیف پرداخت و به اندازه استعداد خود تمیز بین حق و باطل را داد و بارهای شرک و اوهام را فروریخت و سلاسل خرافات و اغلال اباطیل را پاره نمود و از سرچشمه قرآن سیراب شد و به نورش هدایت یافت.

در این دوران او چون به زعم خود متوجه شد: «در دین خرافاتی پیدا شده است و به قرآن اباطیل و موهوماتی نسبت می‌دهند و در جامعه ایران به جای دین اسلام از ادیان باطله و خرافات امم خالیه اصولی و احکامی جایگزین شده که میان اسلام و خرافات تفاوتی داده نمی‌شود و هزار گونه شرکت و بت‌پرستی به اسم دین توحید رونق پیدا کرده و هزار قسم بدعت و خرافه به نام سنت پیغمبر رایج شده است بنا به امر رسول اکرم‌(ص) که فرمود: ”اذا ظهرت البدع فی‌الدین فللعالم ان یظهر علمه والا فعلیه لعنه الله“ برخود لازم دانست که معلومات خود را به مسلمانان عرضه کند و از ملامتِ ملامت‌کنندگان نهراسد.»

وی مدعی بود که در بیان عقاید و آرای خود بر قرآن تکیه دارد و همواره به قرآن استناد می‌کرد. او معتقد بود در کتاب خدا آیه‌ای که خلایق از فهم آن عاجز باشند یافت نمی‌شود و تمامی آن قابل تدبر و فهم است. مهم‎ترین نکته‌ای که از آرا و عقاید شریعت سنگلجی در تحکیم پایه‌های نوگرایی دینی و راه و روش روشنفکران مذهبی می‎تواند مؤثر واقع شده باشد، همان طور که در میرزا ابوالحسن خان فروغی نیز مشهود بود، همین ادعای رجوع مستقیم به قرآن و تدبر و تفکر در آن بوده است. به طور کلی چنانکه پس از این اشاره خواهیم کرد، اصلی‌ترین ویژگی روشنفکران مذهبی، بازگشت به قرآن بوده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات